بازداشت نخست وزیر برکنار شده تایلند

حق نشر عکس AFP
Image caption کودتا چند روز پس از صدور رای دادگاه قانون اساسی تایلند به برکناری یینگلاک شیناوات رخ داد

یک روز پس از کودتای نظامی در تایلند، مقام های جدید این کشور یینگلاک شیناوات، نخست وزیر سابق و اعضای خانواده او را بازداشت کرده‌اند.

خانم یینگلاک در میان بیش از صد تن از شخصیت‌های نظامی و سیاسی تایلند است که امروز، جمعه ۲۳ مه (دوم خرداد) به محل ستاد ارتش احضار شدند. در حال حاضر وی در یک پایگاه ارتش در خارج از بانکوک، پایتخت، نگهداری می‌شود.

یکی از سخنگویان ارتش به بی‌بی‌سی گفت چهره‌های برتر همه طرف‌های سیاسی بازداشت شده‌اند و این، بیطرفی ارتش را نشان می‌دهد.

سخنگوی ارتش گفت با آنها خوب رفتار می‌شود و بیش از یک هفته در بازداشت نخواهند بود.

وی افزود ارتش این کار را به خاطر کشور انجام داده. او حاضر نشد در این باره صحبت کند که قدرت چه زمانی به غیرنظامیان تحویل داده خواهد شد.

در پی انجام کودتا، شش تن از بلندپایه‌ترین افسران ارتش تایلند برای اداره امور این کشور منصوب شدند.

با وجود ممنوعیت برگزاری تظاهرات، اعتراض هایی به کودتا در بانکوک صورت گرفته است.

روز گذشته، ارتش تایلند در یک کودتای نظامی بدون خونریزی دولت غیرنظامی را برکنار کرد و زمام امور را در دست گرفت. فرمانده کل ارتش تایلند دلیل این اقدام را بازگرداندن آرامش و ثبات و فراهم کردن زمینه مساعد برای حل و فصل بحران سیاسی این کشور اعلام کرده است.

این کودتا چند روز پس از صدور رای دادگاه قانون اساسی تایلند به برکناری یینگلاک شیناوات رخ داد.

در پی کودتا، برنامه های عادی تلویزیون تایلند به مدت ۲۴ ساعت قطع شد و در این مدت اطلاعیه های ارتش و مارش نظامی پخش می‌شد اما اکنون پخش برنامه‌های عادی تلویزیون از سر گرفته شده است.

این دومین بار طی هشت سال گذشته است که ارتش تایلند دولت انتخابی را برکنار کرده و اداره امور را در دست گرفته است. در سال ۲۰۰۶، که دولت به رهبری تاکسین شیناوات، برادر یینگلاک، با تظاهرات و تجمع اعتراضی مخالفان مواجه بود، ارتش آن برکنار کرد. آقای شیناوات که بازرگانی ثروتمند بود، بعدا به اتهام فساد مالی و سوء استفاده از قدرت تحت پیگرد قرار گرفت اما توانست از کشور فرار کند و در حال حاضر در خارج اقامت دارد.

مطالب مرتبط