انفجارهای مرکز استان مسلمان نشین چین نتیجه پنج حمله انتحاری بود

حق نشر عکس REUTERS
Image caption پلیس ضد شورش در مرکز شهر ارومچی مستقر شده است

بنا به گزارش رسانه های دولتی چین انفجارهای بازار محلی در ارومچی، مرکز استان مسلمان‌نشین سین‌کیانگ در شمال‌غرب این کشور در نتیجه حمله انتحاری پنج مهاجم بوده است.

این گزارش ها حاکی است که این پنج نفر وسیله‌های انفجاری همراه خود را در مرکز بازار منفجر کردند.

در این حملات که روز پنجشنبه ۲۲ ماه مه (سوم خرداد) روی داد بیش از سی تن کشته و دست کم نود تن دیگر زخمی شدند.

پلیس ضد شورش اکنون در مرکز اورومچی مستقر شده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی بعضی از مغازه ها اکنون باز شده اند اما بسیاری از اهالی محل هنوز از این حملات در حال شوک بسر می برند.

دولت چین این حملات را "یک واقعه تروریستی خشونت بار" خوانده و آمریکا آن را " اقدامی خشونت بار علیه مردم بی گناه" توصیف کرده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم گفته است که کشتار افراد غیرنظامی به هیچ وجه توجیه پذیر نیست.

این نخستین انفجار در ارومچی نیست. چند هفته پیش، در ایستگاه راه آهن این شهر بمبی منفجر شد و سه نفر، از جمله فرد بمب‌گذار را کشت و هفتاد تن دیگر را زخمی کرد. این بمب گذاری در آستانه سفر رئیس جمهوری چین به سین کیانگ روی داد. هنگام این سفر، ملی‌گرایان اویغور تظاهراتی علیه دولت مرکزی چین برگزار کردند.

اکثر ساکنان سین کیانگ را اقلیت اویغور تشکیل می‌دهد که بسیاری از آنان مسلمان هستند هر چند شمار مهاجران هان - نژاد اکثر مردم چین - در این استان چندان کمتر از بومیان اویغور نیست. گروه‌های ملی‌گرای اویغوری با حضور هان‌ها و ادامه حکومت دولت مرکزی چین بر این منطقه مخالفت می‌ورزند و خواستار کسب استقلال هستند.

در سال ٢٠٠٩، شورش قومی در این استان حدود دویست کشته برجای گذاشت و حضور چشمگیر ماموران پلیس و نیروهای امنیتی را در پی آورد. از آن زمان تا کنون، به گزارش منابع خبری چین این منطقه نسبتا آرام بوده هر چند دولت چین به شدت بر انتشار اخبار مربوط به سین کیانگ نظارت دارد و شرایط واقعی این منطقه به ندرت در رسانه‌های خبری منعکس می‌شود.

مطالب مرتبط