صحنه سیاسی جدید اسپانیا پس از انتخابات اخیر

حق نشر عکس Reuters
Image caption پابلو ایگلسیاس، رهبر حزب پودموس می‌گوید که اسپانیا دیگر نباید "مستعمره آلمان" باشد

با اعلام نتایج انتخابات پارلمان اروپا صحنه سیاسی اسپانیا دگرگون شده است.

به نظر می رسد که تسلط دو حزب اصلی اسپانیا، یعنی حزب حاکم محافظه‌کار و مخالفان سوسیالیستشان، بر سیاست این کشور شکسته است.

این دو حزب در انتخابات سال ٢٠٠٩ بیش از ٨٠ درصد آرا را به دست آوردند، اما در این انتخابات رای این دو روی هم به نصف آرا هم نمی‌رسد. این اولین باری است که در تاریخ اسپانیای معاصر چنین اتفاقی می‌افتد.

اگر این دو باخته‌اند، برنده کیست؟ احزاب کوچکتر، مخصوصا احزاب چپ ضد سیاست‌های ریاضتی اقتصادی.

ائتلاف اتحاد چپ، که ریشه‌هایی در حزب کمونیست سابق اسپانیا دارد، با ١٠درصد آرا سوم شده است.

'مستعمره آلمان نیستیم'

اما تازه وارد صحنه سیاسی اسپانیا حزب "پودموس" ("ما می‌توانیم") است. تنها سه ماه از عمر این حزب می‌گذرد، اما چهارمین برنده انتخابات است و ٨ درصد رای‌ها را گرفته است.

آنها می‌گویند که ضد اروپا نیستند، اما با شیوه‌ای که اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر اداره می‌شود مخالفند.

پابلو ایگلسیاس، رهبر این حزب، استاد دانشگاه است و می‌گوید که اسپانیا دیگر نباید "مستعمره آلمان" باشد و تروییکای اروپایی (آلمان، فرانسه و بریتانیا) آن را کنترل کند. اشاره او به شرایطی است که قدرت‌های بزرگتر اروپایی برای کمک‌های مالی به اسپانیا تحمیل کرده‌اند.

او می‌گوید که سیاست‌های ریاضتی بیکاری ٢۶درصدی کشورش را پایین نیاورده و اسپانیا باید حاکمیت خودش را بازیابد.

او گفت: "می‌خواهم جلوی این را بگیرم که جوان‌های اسپانیایی به کشورهای شمال اروپا بروند تا برای پولدارها آبجو و تاپاس [خوراکی‌های اسپانیایی] سرو کنند."

حق نشر عکس Getty
Image caption حزب 'می‌توانیم' در جنبش 'خشمگینان' ریشه دارد

بی ثباتی سیاسی

حزب مردم، حزب حاکم، بیشترین رای‌ها را داشته است، اما حمایت از آن به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

رهبر حزب اصلی مخالف، یعنی حزب سوسیالیست‌ نیز گفته که در انتخابات درون حزبی که پیش از انتخابات سراسری سال آینده برگزار می‌شود نامزد نخواهد شد.

به این ترتیب فضای سیاسی اسپانیا چندپاره و نامطمئن شده است.

احزابی مثل "ما می‌توانیم" پوپولیست هستند و پیامشان در بخش‌هایی از جامعه اسپانیا گوش شنوا دارد، اما اگر می‌خواهند که واقعا صحنه سیاسی اسپانیا را در دراز مدت دگرگون کنند، باید در آستانه انتخابات سراسری هم، آهنگ حرکتشان را نگاه دارند.

در شمال شرقی و در کاتالونیا احزاب طرفدار استقلال برنده مطلق بودند، دولت محلی کاتالونیا می‌خواهد چند ماه دیگر رفراندومی برای جدایی از اسپانیا برگزار کند، مادرید این همه‌پرسی را غیرقانونی خوانده است.

مطالب مرتبط