آمریکا رئیس‌جمهور سابق گوآتمالا را به زندان محکوم کرد

آلفونسو پرتیلو حق نشر عکس Reuters
Image caption آلفونسو پرتیلو در حد فاصل سالهای ۲۰۰۴ - ۲۰۰۰ رئیس جمهور گوآتمالا بود

با حکم دادگاهی در نیویورک، آلفونسو پرتیلو، رئیس‌جمهور سابق گوآتمالا به جرم دریافت رشوه از تایوان و پولشویی به تحمل ۷۰ ماه زندان محکوم شد.

آقای پرتیلو که سال گذشته به آمریکا تحویل داده شده بود، همچنین باید دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رشوه دریافتی را بازگرداند.

وی ماه مارس گذشته به علت استفاده از بانک‌های آمریکایی برای پولشویی مجرم شناخته شده بود.

با وجود این، هنوز دادگاه در مورد محل گذراندن این محکومیت تصمیم نگرفته است و معلوم نیست رئیس جمهور سابق گوآتمالا دوران محکومیت خود را در خاک آمریکا خواهد گذراند و یا به گوآتمالا ارجاع داده خواهد شد.

آلفونسو پرتیلو چند سالی است که در زندان به سر می‌برد و در صورت احتساب این دوران، او اکنون فقط باید ۱۸ ماه دیگر در حبس بماند.

او روز پنجشنبه (۲۲ مه - اول خرداد) در دادگاه گفت: "مدتی که در زندان بودم تجربه بزرگی برای من و درد بزرگی برای خانواده‌ام بود."

آقای پرتیلو که در حد فاصل سالهای ۲۰۰۴ - ۲۰۰۰ رئیس جمهور گوآتمالا بود در دادگاه اعتراف کرده که دو میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رشوه از تایوان دریافت کرده است. او همچنین گفته در برابر دریافت این رشوه متعهد شده به لحاظ دیپلماتیک تایوان را به رسمیت بشناسد و در مناقشات میان این کشور و چین طرف تایوان بماند.

تایوان مناسبات اقتصادی گسترده‌ای با کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب دارد.

همزمان، فرانسیسکو فلورس، رئیس جمهوری سابق السالوادور هم با اتهامات مشابهی روبروست اما مدعی است که هیچ "عمل خلافی" انجام نداده و ۱۰ میلیون دلار پرداخت شده از سوی تایوان را خرج بازسازی خرابی‌های زلزله سال ۲۰۰۱ در این کشور کرده است.