پاپ فرانسیس در سفر خاورمیانه‎‌ای خود خواهان حل صلح‌آمیز بحران سوریه شد

حق نشر عکس Reuters

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در جریان سفر خاورمیانه‌ای خود وارد اردن شده است.

او در امان، پایتخت اردن خواهان یافتن راه حلی صلح‌آمیز برای بحران سوریه شد. پاپ قرار است با گروهی از پناهندگان سوری که با عبور از مرز وارد اردن شده‌اند، دیدار کند.

پاپ فرانسیس قرار است از اردن به کرانه غربی رود اردن سفر کند و پس از دیدار با مقام‌های فلسطینی به اسرائیل برود.

او در فرودگاه امان مورد استقبال شخصیت‌های سیاسی و مذهبی قرار گرفت و سپس به دیدار ملک عبدالله و ملکه رانیا رفت.

پاپ فرانسیس همچنین در ورزشگاه بین‌المللی امان، مراسم عشای ربانی برگزار خواهد کرد.

هدف از سفر پاپ به خاورمیانه، تقویت روابط کلیسای کاتولیک با کلیسای ارتودوکس منطقه اعلام شده است.

جمعیت مسیحیان خاورمیانه در حال کاهش است و پاپ فرانسیس با این سفر خواهان امید دادن به مسیحیان باقی‌مانده در منطقه است.

یک خاخام یهودی و یک روحانی مسلمان که از دوستان پاپ در دوران حضورش در آرژانتین هستند، در این سفر پاپ فرانسیس را همراهی می‌کنند و او با این کار می‌خواهد نشان دهد که مسیحیان، یهودیان و مسلمانان می‌توانند در صلح کنار هم زندگی کنند.

تحلیلگران می‌گویند پاپ با استفاده از نفود خود تلاش خواهد کرد تا از تنش‌ها در منطقه بکاهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید پاپ فرانسیس در هواپیما به خبرنگاران گفته است که سفر او به منطقه "چالش‌برانگیز" اما ارزشمند و مفید خواهد بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption پاپ فرانسیس اصرار کرده که در سفرش از ماشین رو باز استفاده کند

سفر پاپ به مناطق فلسطینی و اسرائیل چند هفته پس از فروپاشی مذاکرات صلح میان دو طرف صورت می‌گیرد.

دولت اسرائیل به دلیل نگرانی از احتمال بروز اختلال در جریان سفر پاپ توسط یهودیان دست راستی، فعالیت شماری از فعال‌های افراطی یهودی را در این مدت محدود ساخته است.

پلیس اسرائیل گفته است که روز جمعه، ۲۳ مه "دیوارنوشته‌های ضد مسیحی" بر دیوار یک کلیسا در شهر بئرشبع در جنوب اسرائیل دیده شد.

سفر پاپ فرانسیس به مناطق فلسطینی و اسرائیل، در پنجاهمین سالگرد دیدار تاریخی پاپ پل ششم و بطریق آتناگوراس، رهبر کلیسای ارتودوکس صورت می‌گیرد. این دیدار به ۹۰۰ سال جدایی و شکاف میان کلیساهای غرب و شرق پایان داد.

قرار است روز یکشنبه، ۲۵ مه رهبر کاتولیک‌های جهان به بیت‌‌لحم در کرانه غربی سفر کند و مراسم عشای ربانی را در میدان مهد، جایی که گفته شده عیسی مسیح در آنجا متولد شده، برگزار کند.

او قرار است با برتولمای اول، بطریق قسطنطنیه که بر سایر روحانیون کلیسای شرق تقدم دارد، دیدار کند. قرار است این دو در مراسمی اعلامیه دوستی میان دو کلیسا را امضاء کنند.

پاپ فرانسیس روز دوشنبه از مسجد الاقصی در بخش قدیمی بیت‌المقدس دیدار خواهد کرد و سپس از قبةالصخره و دیوار ندبه دیدن می‌کند.

پاپ فرانسیس چهارمین رهبر کلیسای کاتولیک است که به بیت‌المقدس سفر می‌کند. پیش از او پاپ پل ششم، پاپ ژان پل دوم و پاپ بندیکت شانزدهم از بیت‌المقدس دیدار کرده‌اند.

حق نشر عکس AP

پاپ فرانسیس اصرار کرده که در سفرش از ماشین رو باز استفاده کند و این باعث بروز نگرانی‌های امنیتی شده است.

اسرائیل به همین خاطر تدابیر امنیتی را تشدید کرده که این باعث شکایت مسیحیان فلسطینی شده که گفته‌اند با سفت و سخت‌تر کردن تدابیر امنیتی، آنها نخواهند توانست به پاپ دسترسی داشته باشند. مغازه‌داران بخش قدیمی بیت‌المقدس هم گفته‌اند که به آنها گفته شده که نمی‌توانند مغازه‌های خود را در این مدت باز کنند. همچنین در مورد فعالیت‌های احتمالی یهودیان افراطی در جریان این سفر ابراز نگرانی شده است.

جرمی بوئن، خبرنگار بی بی سی که همراه با پاپ سفر کرده، می‎‌گوید رهبر کاتولیک‌های جهان به او گفته که او یک بار در سال ۱۹۷۳ در زمان جنگ یوم کیپور به بیت‌المقدس سفر کرده است.

پاپ گفته است که سفر او به خاورمیانه مذهبی است و جنبه سیاسی ندارد اما به گفته خبرنگار بی بی سی، او می‌خواهد به بیت‌المقدس سفر کند، شهری که همه چیزش سیاسی است و برای پرهیز از جار و جنجال، به مهارت‌های دیپلماتیک نیاز است.

مطالب مرتبط