حمله شبه‌نظامیان الشباب به پارلمان سومالی

حق نشر عکس BBC World Service

در حمله شبه‌نظامیان مسلمان گروه الشباب سومالی به ساختمان پارلمان واقع در موگادیشو، پایتخت، دست کم ده نفر کشته شدند.

گزارش‌ها از موگادیشو حاکی از شنیده شدن صدای انفجار و تیراندازی است و شاهدان عینی از دیدن اجسادی خبر داده اند.

نیروهای اتحادیه آفریقا برای مقابله با حمله شبه‌نظامیان الشباب، به کمک نیروهای سومالیایی آمده‌اند.

الشباب که با گروه القاعده در ارتباط است، زمانی کنترل بخش زیادی از سومالی را در اختیار داشت، اما در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به دنبال حمله نیروهای مشترک اتحادیه آفریقا و ارتش سومالی، مجبور به عقب نشینی از شهرهای مهم شد و از این مناطق بیرون رفت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سربازان سومالیایی همزمان با خارج شدن نمایندگان پارلمان، در اطراف ساختمان مستقر می‌شوند

با این حال این گروه هنوز قادر به انجام عملیات فرسایشی و چند جانبه است و چندین بار به ساختمان پارلمان که تحت محافظت نیروهای سازمان ملل قرار دارد، حمله کرده است.

در ساعات اولیه بعد از ظهر شنبه، ۲۴ مه، به وقت محلی (۹ صبح به وقت گرینویچ) یک خوروی بمبگذاری شده در مقابل ساختمان پارلمان منفجر شد و پس از آن انفجار و تیراندازی ادامه پیدا کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک پلیس محلی گزارش داده است: "نمایندگان پارلمان و کارمندان دیگر بلافاصله بعد از انفجار بمب نجات داده شدند. ولی تروریست ها هنوز از داخل یک مسجد به تیراندازی ادامه می دهند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای انتظامی در مقابل پارلمان، به تیراندازی مهاجمان پاسخ می دهند

بنا به گزارش رویترز چهار مامور پلیس در این حمله کشته شده اند.

یکی از سخنگویان گروه الشباب به خبرگزاری فرانسه گفته است: "این به اصطلاح پارلمان سومالی، یک منطقه نظامی است. جنگجویان ما برای یک جنگ مقدس در آنجا هستند."

در همین حال سخنگوی نیروهای ویژه اتحادیه عرب در سومالی به نام "آمیسوم" گفته است نیروهای اتحادیه عرب در قالب سپاه ۲۲ هزار نفره "آمیسوم"، برای مقابله با حمله مهاجمان به کمک نیروهای انتظامی سودان آمدند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای گروه الشباب سال ۲۰۱۱ از موگادیشو رانده شدند اما هنوز می توانند پاتیخت سومالی را هدف حملات خود قرار دهند

از سال ۱۹۹۱ و سقوط دولت سومالی، این کشور آفریقایی همواره دستخوش ناآرامی و درگیری نظامی بوده است. پس از کنترل موگادیشو توسط دولت، اکنون خدمات اولیه شهری مانند برق خیابان‌ها و جمع آوری زباله‌های شهری شروع شده است.

پارلمان سومالی که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ به عنوان یک مجلس انتقالی فعالیت می کرد، بارها هدف حمله قرار گرفته است. ماه گذشته یک بمب در پارلمان منفجر شد و حمله به کاخ ریاست جمهوری در ماه فوریه دست کم شانزده کشته به جا گذاشت.

مطالب مرتبط