'زلزله سیاسی' با پیروزی منتقدان اتحادیه اروپا در فرانسه

مارین لوپن حق نشر عکس AFP
Image caption خانم لوپن گفت که حزب او جبهه ملی پیشتاز است

بر اساس نظرسنجی از رای دهندگان در انتخابات برای تعیین نمایندگان فرانسه در پارلمان اروپا، حزب "جبهه ملی" که منتقد اتحادیه اروپاست بیشترین آرا را به دست آورده است، حادثه ای که مانوئل والس نخست وزیر فرانسه آن را یک "زلزله سیاسی" توصیف کرده است.

همچنین به نظر می رسد که احزاب منتقد اتحادیه اروپا دستاوردهای عمده ای در دانمارک و یونان داشته اند.

البته نظرسنجی ها همچنان نشان می دهد که حزب راست میانه "ای پی پی" (حزب مردمی اروپا) در آستانه حفظ جایگاه خود به عنوان بزرگترین بلوک در پارلمان اروپا باشد، اما پیش بینی می شود که این بار فقط ۲۱۱ کرسی کسب کند که ۶۰ کرسی کمتر از قبل است.

براساس ارقام رسمی که هنوز مقدماتی است میزان مشارکت در انتخابات ۴۳.۱ درصد رقم زده می شود که از انتخابات قبلی بالاتر است.

براساس نظرسنجی ها سوسیالیست ها با ۱۹۳ کرسی، لیبرال ها با ۷۴ کرسی و سبزها با ۵۸ کرسی سه گروه بعدی از نظر اندازه در پارلمان اروپا خواهند بود.

حزب آزادی و دمکراسی که راستگرا و از منتقدان اتحادیه اروپاست و از جمله شامل حزب استقلال بریتانیا می شود احتمالا به اندازه قبل کرسی خواهد داشت اما انتظار می رود که شمار راستگرایان غیروابسته باعث تقویت اردوگاه منتقدان اتحادیه اروپا در پارلمان شود.

گروه چپگراها در پارلمان اروپا هم عمدتا به لطف موفقیت حزب سیریزا در یونان احتمالا شمار کرسی هایش را دوازده عدد افزایش خواهد داد.

مرین لوپن رهبر حزب "جبهه ملی" در فرانسه پس از انتشار نتایج نظرسنجی از رای دهندگان در روز یکشنبه گفت: "معلوم است که ما پیشتازیم."

اما حزب او دولت فرانسه را به "تقلب انبوه" و دستکاری آرا "در ابعاد گسترده" متهم کرد و گفت که نخست وزیر والز برای "جلوگیری از پیروزی جبهه ملی با توسل به زننده ترین شیوه ها" تلاش کرده است.

این حزب گفت که در بسیاری مراکز به رای دهندگان برگه های نادرست داده شده یا برگه هایی داده شده که نام جبهه ملی اصلا بر آنها نبوده.

حق نشر عکس Getty

در یونان حزب سیریزا که مخالف برنامه های ریاضتی است براساس نظرسنجی ها اول شده.

در ایتالیا به نظر می رسد که رقابت نزدیکی میان حزب دمکراتیک نخست وزیر ماتئو رنزی و "جنبش پنج ستاره" تحت رهبری بپه گریلو در جریان باشد.

به این ترتیب به گفته ناظران هرچند همچنان یک اکثریت هوادار اتحادیه اروپا در پارلمان غالب خواهد بود، اما با پیروزی احزاب ضد تشکیلاتی شرایط جالب و غیرقابل پیش بینی تری را حاکم خواهد کرد.

آخرین انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۹ برگزار شد و اختیارات آن از آن زمان افزایش یافته است.

یکی از اولین وظایف پارلمان تازه انتخاب رئیس تازه کمیسیون اروپا خواهد بود که نقش قوه مجریه را در اتحادیه اروپا بازی می کند.

پارلمان اتحادیه اروپا ٧٦٦ کرسی دارد که به نسبت جمعیت میان کشورهای عضو توزیع می شوند.

با افزایش قدرتها و اختیارات پارلمان اروپا، رای گیری اخیر بر زندگی ٥٠٠ میلیون نفر شهروند اتحادیه تاثیر به سزایی خواهد داشت.

همزمان در بلژیک رای دهندگان در حال انتخاب یک دولت ملی تازه هستند. آخرین انتخابات در بلژیک به شرایطی منجر شد که این کشور برای ۱۸ ماه بدون دولت سر کرد. پایتخت اتحادیه اروپا در بروکسل است.

مطالب مرتبط