پاپ فرانسیس در کنار دیوار حائل در بیت لحم دعا خواند

پاپ در کنار دیوار حائل دعا می خواند حق نشر عکس AFP
Image caption فلسطینی ها اقدامات پاپ در این سفر را حمایت از تشکیل کشور فلسطینی تعبیر کرده اند

پاپ فرانسیس در جریان سفر سه روزه اش به خاورمیانه در کنار دیوار حائل یا همان حصار بتونی بلندی که اسرائیل درحال ساختن آن در بخشی هایی از کرانه باختری و اطراف آن است دعا خوانده است.

توقف از قبل اعلام نشده او در کنار دیوار حائل پس از آن بود که مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها را "بیش از پیش غیرقابل قبول" توصیف کرد.

پاپ در بیت لحم از رؤسای جمهور اسرائیلی و فلسطینی دعوت کرد به واتیکان بروند تا برای صلح دعا کنند.

هدف رسمی از این سفر بهبود روابط واتیکان با کلیسای ارتدکس است.

پاپ قرار است در ادامه سفر با بارتلمیوی یکم رهبر کلیسای ارتدکس در بیت المقدس ملاقات کند و در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد دیدار تاریخی رهبران کلیساهای کاتولیک و ارتدکس که نقطه پایان ۹۰۰ سال شکاف میان دو کلیسا بود شرکت کند.

دیدار پاپ از خاورمیانه فقط چند هفته پس از آن است که مذکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها ناکام ماند.

حق نشر عکس AP

اما جرمی بوئن دبیر اخبار خاورمیانه در بی بی سی می گوید که دعوت او از شیمون پرز و محمود عباس - که فورا مورد استقبال هر دو قرار گرفت - تحول جالبی است.

پاپ پس از مراسم عشای ربانی در بیت لحم با هلی کوپتر به تل آویو رفت و آنجا رسما مورد استقبال شیمون پرز و همچنین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل قرار گرفت.

فلسطینی با استفاده از شبکه های اجتماعی عکس های پاپ را درحال دعا خواندن در کنار دیوار هشت متری حائل که بیت لحم را از بیت المقدس جدا می کند منتشر کرده اند.

اسرائیلی ها می گویند که این دیوار و سایر بخش های حصار برای امنیت مردم این کشور حیاتی است، اما این حصار برای فلسطینی ها مظهر تلاش اسرائیل برای غصب حداکثر زمین از آنهاست.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سخنگوی پاپ در مورد دعوت از رؤسای جمهور اسرائیلی و فلسطینی گفت که این ابتکار عمل پاپ برای صلح است و بر مرجعیت اخلاقی و معنوی پاپ استوار است.

پاپ روز یکشنبه در دیدار با محمود عباس رهبر فلسطینی ها گفته بود که زمان پایان این وضعیت "بیش از پیش غیرقابل قبول" در مناقشه خاورمیانه فرارسیده است.

او از "عواقب تراژیک این مناقشه طولانی" و نیاز به "تشدید تلاش ها و ابتکار عمل ها" برای ایجاد صلح و ایجاد کشور فلسطینی در کنار اسرائیل سخن گفت.

مقام های فلسطینی اشاره کرده اند که پاپ فرانسیس اولین رهبر کلیسای کاتولیک است که پیش از ورود به اسرائیل ابتدا از کرانه باختری بازدید می کند.

بسیاری فلسطینی ها آن را حمایت از تلاش خود برای ایجاد یک کشور مستقل تعبیر می کنند.

سفر پاپ روز شنبه با دیداری از اردن شروع شده بود.

او قرار است دوشنبه از مجتمع مسجد الاقصی در شهر قدیمی بیت المقدس و بعد قبه الصخره و دیوار غربی بازدید کند.

او چهارمین رهبر کلیسای کاتولیک است که از بیت المقدس بازدید می کند.

مطالب مرتبط