مراسم تحلیف نخست‌وزیر تازه هند برگزار شد

حق نشر عکس Reuters

نارندرا مودی نخست‌وزیر تازه هند امروز در مراسمی در دهلی، پایتخت این کشور، مراسم سوگند به جا آورد.

در این مراسم نواز شریف نخست وزیر پاکستان نیز شرکت داشت.

از زمان استقلال دو کشور هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷ این برای اولین بار است که نخست‌وزیری از یک از این دو کشور در مراسم تحلیف نخست‌وزیر دیگری شرکت می‌کند.

به دنبال انتخابات اخیر هند حزب بهاراتیا جاناتا، به اختصار بی‌جی‌پی، به پیروزی رسید.

در این انتخابات که حدود یک ماه و در طی ۹ مرحله انجام شد، بیش از ۸۰۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دهی بودند

به گفته مقامات کمیسیون انتخابات هند، انتخابات سراسری مجلس نمایندگان هند موسوم به "لوک سبها" بیشترین نرخ مشارکت را در تاریخ انتخابات پارلمانی این کشور شاهد بوده است.

حزب بی‌جی‌پی در این انتخابات توانست شگفتی بیافریند و برای اولین بار در طول سی سال گذشته اولین حزبی شد که توانست اکثریت پارلمانی را به دست آورد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در مراسم تحلیف آقای مودی که در مقابل کاخ ریست جمهوری این کشور برگزار می‌شود، اعضای کشورهای عضو همکاریهای جنوب آسیا موسوم به "سارک" شرکت می‌کنند. حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، نیز در این مراسم شرکت کرده است.

هند و افغانستان از روابط بسیار نزدیکی برخوردارند.

بر اساس گزارشها حدود ۳ هزار نفر در مراسم تحلیف شرکت دارند. اما حضور نخست وزیر پاکستان در این مراسم بویژه توجه محافل سیاسی و رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

دو کشور هند و پاکستان از زمان استقلال خود تاکنون سه بار با یکدیگر درگیری تمام عیار نظامی و تعداد زیادی درگیرهای کوچکتر مرزی داشته‌اند.

حضور حزب هندوی ملیگرای بی‌جی‌پی در راس قدرت در هند نگرانیهایی را دامن زده است.

بر اساس گزارشها قرار است دو نخست وزیر روز سه شنبه فردا (۲۷ مه) با یکدیگر ملاقات کنند.

ناظران اقدام آقای مودی در دعوت نخست وزیر پاکستان و قبول این دعوت از سوی آقای شریف را تلاش دو طرف برای شروع روابطی بدون تش بین دو کشور ارزیابی می‌کنند.

مطالب مرتبط