دولت نیجریه به توافق برای آزادی دختران ربوده شده عمل نکرد

حق نشر عکس x
Image caption روستائیان به منظور حراست از خود در مقابل بوکو حرام، گروه‌های مسلح تشکیل داده‌اند

بی‌بی‌سی دریافته است که دولت نیجریه به توافقی برای آزادی دختران دانش‌آموزی که توسط گروه اسلامگرای بوکو حرام ربوده شده بودند دست یافت، اما به آن عمل نکرد.

گفته می‌شود پس از آنکه گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه برای مذاکره به منظور حل بحران در کنفرانسی در پاریس شرکت کرد، دولت موضع خود را عوض کرد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در آبوجا، پایتخت نیجریه می‌گوید که این توافق با کمک یک واسطه میسر شده بود که با رهبران بوکو حرام ملاقات داشته است.

بوکو حرام از گروه‌های افراطی اسلامگراست که در اوایل ماه آوریل حدود ۲۳۰ دانش‌آموز دختر را در مدرسه‌ای در استان بورنیو در شمال شرق نیجریه ربود و تهدید به فروش و به بردگی‌ واداشتن آنها کرد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در آبوجا این واسطه ضمن ملاقات و مذاکره با رهبران بوکو حرام از محل نگهداری این دختران نیز دیدار کرده است.

این خبرنگار می‌گوید که موافقتی برای تبادل جنگجویان زندانی این گروه با دختران ربوده شده حاصل شده بود اما دولت نیجریه از انجام آن صرف نظر کرد.

هنوز دلیلی برای این اقدام دولت ارائه نشده است.

این در حالی است که تنها سه روز پیش، جمعه ۲۳ مه، ساکنان سه دهکده به بی‌بی‌سی خبر دادند که پیکارجویان بوکو حرام بیش از ۳۰ نفر از ساکنان را به ظن اقدامات تلافی‌جویانه از این گروه به قتل رساندند.

به گفته آنها حمله پیکارجویان در سه دهکده در استان بورنیو انجام گرفت.

خشونت و ترور بوکو حرام که از سال ۲۰۰۹ رو به اوج رفته تا قبل از ربوده‌شدن دانش‌آموزان دختر کمتر بازتاب بین‌المللی پیدا می‌کرد.

قتل نزدیک به ۶ هزار نفر که ۱۵۰۰ نفرش به همین سال جاری میلادی برمی‌گردد، فعال‌تر شدن و مجهز‌ترشدن این گروه از سال ۲۰۱۱ و حملات متقابل و پر خون و خشونت ارتش که جان شمار زیادی از غیرنظامیان در درگیری‌ها را گرفته، جنبه‌هایی دیگر از ترور و خشونت در پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا در ۵ سال گذشته است.

مطالب مرتبط