برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مصر

حق نشر عکس x
Image caption انتظار می‌رود عبدالفتاح سیسی با کسب اکثریت قاطع آرا برنده این انتخابات شود

میلیون‌ها نفر در سراسر مصر برای دومین بار طی دو سال اخیر به پای صندوق‌های رای می‌روند تا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

در میان نگرانی‌های موجود بابت حمله پیکارجویان برای ایجاد اختلال در روند برگزاری انتخابات، تدابیر امنیتی شدیدی از سوی پلیس و ارتش اتخاذ شده است.

عبدالفتاح سیسی، فرمانده سابق نیروهای مسلح مصر که ژوئیه گذشته محمد مرسی، اولین رئیس جمهور اسلامگرا و منتخب این کشور را از قدرت برکنار کرد، نامزد اصلی این انتخابات است.

تنها نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری، حمدین صباحی، رهبر حزب چپگرای "کرامت" و از نمایندگان سابق پارلمان مصر است که در انتخابات ۲۰۱۲ با حدود ٢١ درصد آرا در رده سوم قرار گرفت و از راهیابی به مرحله دوم بازماند.

انتظار می‌رود که آقای سیسی با کسب اکثریت قاطع آرا برنده این انتخابات شود.

انتخابات در طی دو روز برگزار می‌شود و نتیجه رسمی آن روز ۵ ژوئن اعلام خواهد شد.

مدت کوتاهی بعد از گشایش صندوق‌ها، آقای سیسی در میان جمع زیادی از خبرنگاران و مردم، رای خود را در یکی از حوزه های رای‌گیری در قاهره، پایتخت، به صندوق انداخت.

کوین کانلی، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که آقای سیسی، ۵۹ ساله از محبوبیت خاصی در میان مردم برخوردار است.

به گفته این خبرنگار، مصری‌ها بعد از سال‌ها تلاطم سیاسی تشنه ثبات هستند و چنانچه آقای سیسی به سهولت برنده این انتخابات نشود، باعث تعجب است.

از زمان برکناری آقای مرسی بیش از ۱۰۰۰ نفر از حامیان وی کشته شده‌اند و هزاران تن از اعضای اخوان‌المسلمین توسط دولت انتقالی که از سوی ارتش کشور پشتیبانی می‌شود، بازداشت شده‌اند.

آقای مرسی همچنین در ارتباط با یک رشته اتهامات در دادگاه محاکمه می‌شود.

دولت انتقالی مصر اخوان المسلمین را در زمره گروه‌های تروریستی قرار داده است.

مطالب مرتبط