انتخابات سوریه، برباد رفتن امید به تغییر

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این اولین باری است که در سوریه انتخاباتی با شرکت بیشتر از یک نامزد برگزار می شود ولی بسیاری این رای گیری را ساختگی می‌دانند

در سوریه کارزار تبلیغاتی برای انتخابات ریاست جمهوری از چندی پیش به راه افتاده است. اولین باری است که بیش از یک نامزد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه شرکت خواهد کرد. اما منتقدان این انتخابات را ساختگی می دانند و آن را مورد تمسخر قرار می‌دهند. برای مخالفان حکومت بشار اسد برگزاری این انتخابات نشانه ای از برباد رفتن امید به تغییر است.

زیر یکی از پوسترهای تبلیغاتی با عکس بشار اسد در لباس نظامی و عینک آفتابی ری بن نوشته شده است:"شیرها چنین ظاهری دارند."

با نزدیک شدن به زمان برگزاری رای گیری خیابان‌های دمشق از شعارهای دولتی در دفاع از انتخابات پر شده است. شعارهایی نظیر:"رای شما = ملت، رای شما = رییس جمهور اسد."

نکته مشترک در پوسترها و شعارهای تبلیغاتی حکومت این است که تمامی آنها از یک نامزد یعنی بشار اسد حمایت می کنند. روی یکی از این پوسترها نوشته شده است:"ما همه بشار اسد هستیم" و روی پوستر دیگری نوشته شده است:"بشار اسد، ما تو را دوست داریم."

تمام خیابانهای شهر را با پرچم های سوریه که روی آن تصویر بشار اسد چاپ شده است تزیین کرده اند، کرکره های مغازه ها را با رنگ های پرچم سوریه رنگ آمیزی کرده و در هر گوشه ای از شهر می توان پلاکاردها و پوسترهایی را دید که روی آن نوشته شده:"بشار اسد رهبر است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شعار اصلی کارزار تبلیغاتی بشار اسد "همبستگی" است

خودروهای عظیم الجثه آمریکایی هامر که شیشه های آنها با رنگ پرچم سوریه رنگ آمیزی شده اند در سطح شهر حرکت می کنند و از بلندگوهای قوی خود سرودهایی به طرفداری از بشار اسد پخش می کنند.

اجتماعاتی به طرفداری از نامزدی او در انتخابات در مرکز شهر دمشق برگزار می شوند. چندین بار با خمپاره انداز به شهر دمشق حمله شده است ولی هیچیک از این حملات همزمان با برگزاری اجتماعات به طرفداری از بشار اسد اتفاق نیافتاده اند. بنابراین گروهی از شهروندان دمشقی در مورد اینکه چه گروهی واقعا مسئول این حملات هستند سوء ظن دارند.

دموکراسی ساختگی

پس از چند دهه این اولین بار است که تعیین رییس جمهور سوریه ازطریق یک رفراندوم آری و یا نه که تنها فرد شرکت کننده در آن یکی از اعضای خاندان اسد است صورت نمی گیرد.

قرار است در روز ۳ ژوئن رای گیری انجام شود و در آن از مجموع ۲۴ نفری که ثبت نام کرده بودند سه نامزد که توسط دادگاه قانون اساسی تایید شده اند به رقابت خواهند پرداخت. بشار اسد یکی از سه نامزد نهایی است.

حکومت سوریه در ماه آوریل خبر برگزاری این انتخابات را اعلام کرد. براساس قانونی که توسط دولت تنظیم شده فقط داوطلبانی که از حمایت حداقل ۳۵ عضو مجلس برخوردار باشند، فقط تابعیت سوری داشته باشند و طی ۱۰ سال گذشته به طور مداوم ساکن کشور بوده اند حق شرکت در انتخابات را دارند. حکومت سوریه با یک چنین مقرراتی از شرکت چهره های اپوزیسیون و یا حضور هر منتقدی در این انتخابات جلوگیری کرده است.

اکثریت سه میلیون نفر شهروندان سوریه که طی چند سال اخیر از کشور گریخته اند اکنون در موقعیت پناهجو هستند و نخواهند توانست در این انتخابات رای بدهند. و بیش از شش میلیون نفری هم که در داخل مرزهای سوریه آواره شده اند ممکن است مجبور شوند در این رای گیری شرکت کنند.

دو نامزد دیگری که در این انتخابات با بشار اسد رقابت خواهند کرد عبارتند از:

ماهر عبدالحفیظ حجار ۴۳ ساله، یکی از فعالان سابق حزب کمونیست سوریه و عضو مجلس کشور که گفته می شود فرزند یکی از خانواده های مذهبی و با نفوذ از اهالی شهر حلب در شمال سوریه است.

حسان عبدالله نوری ۵۴ ساله، زاده شهر دمشق و عضو سابق مجلس و رییس سابق اتاق صنعت و بازرگانی سوریه است.

با این وجود هیچ یک از این دو نامزد آنطور که درانتخابات آزاد مرسوم است نمی توانند بگویند "به من رای بدهید، من از بشار اسد بهتر هستم."

فلج شدن روند صلح

دولتهای غربی انتخابات ریاست جمهوری سوریه را مورد انتقاد قرار داده و از نگاه آنها این اقدام نقطه پایانی برای دیپلماسی و گفتگو تلقی می شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دو نامزد دیگر در این انتخابات شرکت دارند ولی تبلیغات و شعارهای آنها بسیار نارسا و خاموش است

اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل متحد و جامعه عرب که از مقام خود استعفا داده، گفته است که برگزاری این انتخابات گفتگوهای صلح سوریه را به خطر خواهد انداخت. اظهارات او خشم حکومت سوریه را برانگیخت که چنین موضع گیریهایی را دخالت در امور داخلی آن کشور تلقی می کند.

در حال حاضر به نظر می رسد که طرح مربوط به مذاکرات صلح سوریه که ماهها پیش در ژنو آغاز شد، درست مثل نبردها در جنگ داخلی این کشور دچار یک حالت بن بست شده و هیچیک از دو طرف نه در حال پیروزی و نه در حال شکست اند.

متحدان و حامیان شورشیان سوریه در مورد گامهای بعدی خود با مشکل روبرو شده اند. با ادامه جنگ هر روز بر تعداد پناهجویان سوری افزوده می شود و این مسئله به کشورهای میزبان پناهجویان فشار زیادی وارد می کند.

اما با وجود شکست مذاکرات بین المللی صلح در اوایل سال جاری، طرح دیگری که "مسیر دوم" نام گرفته و قرار است گزینه های دیگر را بررسی کند، ادامه پیدا کرده است.

برخی این پیشنهاد را مطرح کرده اند که از بشار اسد خواسته شود تا به جای برگزاری انتخابات که مقام ریاست جمهوری را به مدت هفت سال دیگر به وی خواهد داد، قبول کند که فقط دو سال دیگر در قدرت بماند. اما به نظر می رسد که همه این طرحها اکنون متوقف شده اند.

با هر کسی که در شهر دمشق صحبت کنید می گوید که همه اینها نمایش است و بشار اسد پیروز خواهد شد. قاعدتا طرفداران بشار اسد می خواهند که او در قدرت باقی بماند. برخی به این خاطر که می خواهند از امتیازهای همیشگی خود برخوردار باشند و برخی دیگر به این دلیل از او طرفداری می کنند که از به قدرت رسیدن گروههای شورشی و به خصوص اسلام گرایان تندرو و هرج و مرجی که به پا خواهد شد، هراس دارند.

فرسودگی ناشی از جنگ

مخالفان بشار اسد در موقعیت بسیار دشواری قرار دارند. ساکنان مناطق شمالی کشور که تحت کنترل شورشیان است هر روز توسط نیروهای دولتی بمباران می شوند. رای گیری در این مناطق انجام نخواهد شد.

بمب های بشکه ای به طور مداوم توسط هواپیماهای دولتی سوریه روی شهر حلب و اطراف آن پرتاب می شوند و هر انفجار تعداد دیگری از غیرنظامیان از جمله کودکان را می کشد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رای گیری در مناطق تحت کنترل شورشیان برگزار نخواهد شد

در جنوب سوریه که نیروهای دولتی و شورشیان بر سر تصرف این مناطق در حال جنگ هستند، حکومت سیاست "گرسنگی و تسلیم" را به پیش برده است که ظاهرا دارد به نتیجه می رسد.

مردم عادی از مصایب جنگ خسته شده و می خواهند به محاصره اقتصادی و گرسنگی پایان دهند. نیروهای شورشی نیز مجبور به عقب نشینی و یا تسلیم شده اند.

مخالفان رژیم نیز که در مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی زندگی می کنند همه مجبور به سکوت شده و از اظهار نظر به شکل علنی به شدت می ترسند.

آنها در مورد انجام رای گیری نگران هستند و معتقدند که حکومت شرکت آنها در انتخابات را کنترل خواهد کرد. یکی از شهروندان دمشق می گوید:"خیلی ها می خواهند در زمان رای گیری از کشور فرار کنند. ولی بر سر هزاران نفری که نمی توانند فرار کنند و نمی خواهند در رای گیری شرکت کنند چه خواهد آمد؟"

یکی دیگر از طرفداران گروههای مخالف دولت می گوید که پس از برگزاری این انتخابات رژیم سوریه حتی افراد بینابینی را نیز تحمل نخواهد کرد. به گفته او "از فردای انتخابات سیاست یا با ما هستید و یا مخالف ما هستید اجرا خواهد شد."

گروههایی که برای آزادی در سوریه تلاش می کردند اکنون با چشم انداز شکست روبرو هستند. تلاش آنها برای آزادی و دموکراسی اکنون به مطالبه برای بقاء تنزل یافته و برای بسیاری از مردم سوریه نه نانی وجود دارد و نه آزادی در چشم انداز دیده می شود.

مطالب مرتبط