نشست رهبران اتحادیه اروپا برای بررسی نتیجه غیرمنتظره انتخابات پارلمانی

پرچم اتحادیه اروپا حق نشر عکس Getty
Image caption رهبران 28 کشور اروپا در حال ورود به بروکسل هستند تا انتخابات اخیر پارلمان اروپا را مورد بحث قرار دهند

رهبران ۲۸ کشور اروپا در حال ورود به بروکسل هستند تا انتخابات اخیر پارلمان اروپا و پیامد نتایج غیرمنتظره آن را مورد بحث قرار دهند.

در این انتخابات برای اولین بار احزاب راستگرا و مخالف اتحادیه اروپا موقعیت محکمی به دست آوردند و در بعضی از کشورها مثل بریتانیا بیشترین رای را به خود اختصاص دادند.

اگرچه این احزاب هنوز در پارلمان اروپا در اقلیت خواهند بود ولی حضور نمایندگان آنها در بروکسل فضای سیاسی پارلمان اروپا را تغییر خواهد داد.

بسیاری از احزاب و رهبران سیاسی اروپا خواهان شنیده شدن صدای رای‌دهندگان شده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption بسیاری از احزاب و رهبران سیاسی اروپا خواهان شنیده شدن صدای رای‌دهندگان شده‌اند

رهبران سیاسی اتحادیه اروپا حالا برای گفتگو و یافتن راه حل دسته جمعی در برخورد با این مسئله جمع می شوند اگرچه بعضی تا بحال پیشنهادهای خود را مطرح کرده‌اند.

در بریتانیا و فرانسه که در آنها نتیجه رای‌گیری نشان می‌دهد بخش بزرگی از شهروندان از یک اروپای واحد دلسرد شده‌اند، جناح‌های مختلف سیاسی به نتایج این انتخابات عکس‌العمل نشان داده‌اند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا به رهبران دیگر اروپا گفته است، بعد از اینکه احزاب مخالف اتحادیه اروپا آرا را در سراسر این قاره به دست آوردند، وضع نمی‌تواند همینطور بماند.

او گفته رهبران اروپا باید به صدای رای دهندگان گوش دهند و دست به اصلاحات بزنند.

نیک کلگ، معاون نخست‌وزیر بریتانیا از حزب لیبرال دمکرات هم که بخاطر از دست دادن ۹ کرسی در پارلمان برای استعفا از رهبری حزبش تحت فشار است، گفته مخالف همه‌پرسی نیست، هیچوقت ترسی از آن نداشته و حزبش همیشه طرفدار آن بوده است.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا هم که در شرایطی مشابه آرای حزبش به سوی حزب استقلال بریتانیا که خواهان خروج از اتحادیه اروپاست، سرازیر شده گفته می‌خواهد قدرت را از بروکسل پس بگیرد.

اِد میلبند، رهبر حزب کارگر که اگرچه در جای دوم ایستاده ولی حزبش طرفدارن خود را تا اندازه‌ای حفظ کرده، خواهان ایستادگی در مقابل حزب استقلال بریتانیا شده و گفته باید در مقابل تقاضای همه‌پرسی ایستادگی کرد.

اما تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا که او هم از حزب کارگر است در عکس العمل به قدرت‌گرفتن حزب مخالف اتحادیه اروپا بسیار تندتر از رهبر فعلی این حزب برخورد کرده است. او این حزب را زننده و مشمئز کننده توصیف کرده و گفته است آن به مسائل و مشکلات قرن بیست و یکم نیست.

نخست‌وزیر پیشین بریتانیا از وجود اتحادیه اروپا صریحا دفاع کرده و گفته است منطق شکل‌گیری این اتحادیه در جهانی که در آن ابرقدرت‌های اقتصادی مثل چین و هند شکل گرفته‌اند از هر زمان دیگری منطقی‌تر است.

تونی بلیر با اشاره به مسئله مهاجرت که یکی از دلایل رشد احزاب مخالف اتحادیه اروپا خوانده می شود، خواهان "مهاجرت به اندازه و با کیفیت" شد.

فرانسه که جزو اولین شش کشور بنیان‌گذار اتحادیه اروپا بعد از جنگ جهانی دوم است بیش از هر کشور دیگری در این انتخابات با عکس‌العمل منفی شهروندانش مواجه شد.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه که حزب سوسیالیست‌اش شکست سنگینی از جبهه راست‌گرای ملی را متحمل شده و در جای سوم ایستاده است، در گفتگو با تلویزیون فرانسه این شکست را دردناک توصیف کرد و گفت می خواهد تمرکز را بر اقتصاد بگذارد.

آقای اولاند که بعنوان مدافع اروپا شهرت دارد گفت اتحادیه (اروپا) "غریب و درک‌ناپذیر" شده است. او گفت بازهم تصریح می کند که توسعه، اشتغال و سرمایه‌گذاری در اولویت است.

ولی مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه گفته حزب او رای طرفدارانش را برای "دفاع از فرانسه" و مبارزه با "مقیاس‌های دیوانه‌وار" مثل رای به مهاجرین به کار خواهد گرفت.

سیاست‌های مربوط به مهاجرت و اشتغال آسان شده شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا یکی از موضوع‌های مورد مناقشه بین احزاب سیاسی بوده و گفته می شود یکی از عوامل مهم پیروزی احزاب راستگرا و ملی‌گرا در انتخابات اخیر در قاره اروپاست.

مطالب مرتبط