نخست وزیر اوکراین: مذاکره دوجانبه با روسیه امکانپذیر نیست

یاتسنیوک و رئیس کمیسیون اروپا حق نشر عکس Getty
Image caption یاتسنیوک (چپ) مذاکره با روسیه بدون حضور غرب را ناممکن دانسته است

همزمان با کاهش درگیری در فرودگاه دونتسک، نخست وزیر اوکراین مذاکره دوجانبه با روسیه را ناممکن دانسته است.

به گزارش رسانه‌های خبری اوکراین، در پی نبرد سنگین روزهای اخیر بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان طرفدار روسیه بر سر کنترل فرودگاه شهر دونتسک، از روز سه شنبه ۶ خرداد (۲۷ مه)، از شدت درگیری در فرودگاه کاسته شده و اوضاع نسبتا آرام است.

براساس این گزارش‌ها، نیروهای دولتی توانسته اند دست کم بخشی از فرودگاه را از دست شورشیان خارج کنند، اما هنوز بر تمامی این فرودگاه مسلط نیستند. شهر دونتسک از مناطق فعالیت شبه نظامیان طرفدار روسیه در شرق اوکراین است.

اگرچه به نقل از وزارت دفاع اوکراین گزارش شده که نیروهای دولتی تمامی فرودگاه را از دست شورشیان خارج کرده‌اند، به گزارش خبرنگار بی‌‌بی‌سی، هنوز هم از محل فرودگاه صدای تیراندازی پراکنده شنیده به گوش می‌رسد.

همزمان، آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین گفته است که به مقامات روسیه اعتماد ندارد تا برای حل بحران کنونی با آنها وارد مذاکرات دوجانبه شود. آقای یاتسنیوک در اظهاراتی که از تلویزیون اوکراین پخش می‌شد، تاکید کرد: "در شرایط کنونی، مذاکره با روسیه برای حل بحران اوکراین بدون حضور ایالات متحده و اتحادیه اروپا ناممکن است."

حق نشر عکس AFP
Image caption به گفته مقامات اوکراین نیروهای دولتی بر بخش عمده فرودگاه مسلط هستند

نخست وزیر موقت اوکراین افزود: "به محض اینکه با آنان [روس‌ها] بدون حضور غرب بر سر میز مذاکره بنشینید، قطعا در صدد فریبکاری بر خواهند آمد."

اظهارات نخست وزیر موقت اوکراین در حالی منتشر می‌شود که پیشتر پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری منتخب اوکراین، از گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای حل بحران سیاسی کشور استقبال کرده و گفته بود که آمادگی آن را دارد تا اواسط ماه آینده، با آقای پوتین دیدار کند.

در واکنش به این پیشنهاد، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفتگو با رئیس جمهوری جدید اوکراین را به خاتمه عملیات ارتش اوکراین علیه جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق این کشور مشروط کرده بود.

آرسنی یاتسنیوک در ماه فوریه و پس از رای پارلمان اوکراین به برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق، و انتخاب اولکساندر تورچینف به ریاست جمهوری موقت، به سمت نخست وزیری منصوب شد. دولت روسیه اقدام پارلمان اوکراین در برکناری ویکتور یانوکوویچ را غیرقانونی دانست و رئیس جمهوری و دولت موقت را شورشی خواند.

حق نشر عکس Getty
Image caption پوروشنکو از ملاقات با مقامات روسیه استقبال کرده است

طبق قانون اساسی اوکراین، رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود، اما نخست وزیر را پارلمان این کشور تعیین می‌کند. اعضای کابینه، به استثنای چند سمت حساس، با پیشنهاد نخست وزیر و تصویب پارلمان منصوب می‌شوند. اما وزیران دفاع و امور خارجه را رئیس جمهوری برای اخذ رای اعتماد به پارلمان معرفی می‌کند.

مشخص نیست که با آغاز به کار رئیس جمهوری جدید، چه تغییراتی در دولت اوکراین صورت خواهد گرفت و به خصوص، موقعیت آقای یاتسنیوک، که به عنوان سیاستمداری طرفدار تحکیم روابط با اروپای غربی شهرت دارد، در دولت جدید چه خواهد بود.

مطالب مرتبط