امامعلی رحمان: نظامیان ما از همه آب و تاب یافته‌تر در منطقه هستند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در 20 سال اخیر در مرزهای تاجیکستان 120 دیدبانگاه جدید بنیاد شده است

رئیس جمهوری تاجیکستان می‌گوید که نیروهای مسلح این کشور، بویژه مرزبانان، اگر چه تأسیس آنها "از صفر شروع" شده، ولی "از همه آب و تاب یافته‌تر در منطقه" هستند.

این مطلب را امامعلی رحمان امروز سه‌شنبه‌ ۲۷ مه ضمن سخنرانی در مراسم تجلیل از ۲۰-مین سالگرد تأسیس نیروهای مرزبانی این کشور ابراز داشت.

وی گفت که در پی فروپاشی اتحاد شوروی تاجیکستان که جزء این امپراتوری محسوب می‌شد، از میراث ارتش شوروی، نظیر سلاح و تجهیزات جنگی و زیرساختهای نظامی سهمی دریافت نکرد.

آقای رحمان گفت: "وقتی سر قدرت آمدم، وزارت دفاع نداشتیم، ژنرالی نداشتیم، یک سرباز نداشتیم، حتی یک سلاح چوبین نداشتیم.”

به گفته او، در شرایط جنگ داخلی و بحران شدید اقتصادی دولت تاجیکستان توانسته است نیروهای مرزبانی خود را از صفر تأسیس کرده و زیربناهای مرزی را بنیاد کند.

رئیس جمهوری تاجیکستان گفت که در ظرف ۲۰ سال اخیر در نیروهای مسلح تاجیکستان ۲۰ ژنرال و هزارها نفر متخصصان نظامی تربیت یافته و تعداد نیروهای مرزبانی این کشور به ۲۰ هزار نفر رسیده است. زیربناهای نیروهای مرزبانی هم جوابگوی معیارهای معاصر شده است.

وی گفت: "شمایان در نزد چشمان من، در نزد ملت و خلق و وطن خود به کمالات رسیدید. ما امروز تنها در نیروهای مرزبانی بیش از ۲۰ نفر ژنرال داریم، هزارها متخصص جوان را تربیت کردیم. از صفر یا جای خالی (شروع کرده‌ایم)، (اما) امروز نیروهای مرزبان خود را ما قریب به ۲۰ هزار نفر رساندیم که این کار سهل و آسان نیست. صدها انشاآت بنیاد کردیم."

آقای رحمان افزود: "در ظرف ۲۰ سال هر یک خدمتچی نظامی، هر یک مرزبان، قوه‌های مسلح، چه قهرمانیهایی نشان ندادند. از لحاظ تجربه جنگی خدمتچیان قوه‌های مسلح مملکت تاجیکستان و مخصوصا نیروهای مرزبان از همه آب و تاب یافته در منطقه هستند."

طبق اطلاع منابع نیروهای مرزبانی تاجیکستان، فعلا در مرزهای این کشور ۳۴ گذرگاه مرزی، از جمله ۵ گذرگاه در فرودگاهها، ۴ گذرگاه در ایستگاههای راه آهن، ۲۴ گذرگاه در راههای زمینی و یک گذرگاه توسط رودخانه فعال است.

در این مدت ۱۲۰ دیدبانگاه مرزی جدید احداث شده‌اند، فعلا ترمیم و بازسازی ۱۰۰ دیدبانگاه و مؤسسات مرزی ادامه‌ داشته است. در ظرف ۱۰ سال اخیر سرمایه‌گذاری در نیروهای مرزبانی تاجیکستان ۲۵ مراتبه افزایش یافته است.

این منابع گفته‌اند، در ظرف ۲۰ سال بیش از ۲۴۰۰ مورد نقض مقررات و عبور غیرقانونی از مرز ثبت شده و بالغ به ۱۷ هزار تن از افراد قانون‌شکن در مرز بازداشت شده‌اند.

همچنین، در جریان ۴۰۰ عملیات فوری ۲۰ تن مواد مخدر، بیش از ۱۰۰۰ عدد سلاح آتشفشان و ۳۰۶ هزار عدد سلاح و مهمات جنگی کشف و مصادره شده است.

بر اساس گزارشها در ۲۰ سال اخیر از دهها تن از سربازان و افسران نیروهای مرزبانی، با نشانهای عالی کشور قدردانی شده‌ است.

و در همین چارچوب امروز نیز پرزیدنت رحمان به چند تن از افسران و سربازان مرزبان نشان و مدالها و به سرهنگ بحر‌الدین مومن جانزاده، رئیس بخش آمادگی جنگی نیروهای مرزبانی، رتبه ژنرال را اعطا کرد.

اما رئیس جمهوری تاجیکستان در سخنرانی خود به برخی از گزارشها در‌باره فراوان لت و کوب نوسربازان در واحدهای مرزبانی که بر اثر آنها گفته می‌شود برخی از سربازان شدیداً زخمی و حتی کُشته می‌شوند، اشاره‌‌ای نکرد.

تاجیکستان با ازبکستان، قرقیزستان، چین و افغانستان مرزهای مشترَک داشته و امتداد عمومی مرزهای این کشور ۴۲۰۰ کیلومتر را تشکیل می‌دهد.

مرزهای طولانی تاجیکستان با افغانستان (بیش از ۱۴۰۰ کیلومتر) و ازبکستان (۱۳۶۳ کیلومتر) بوده، امتداد مرزهای این کشور با قرقیزستان ۹۷۰ کیلومتر و چین حدود ۵۰۰ کیلومتر است.

همچنین، در مرزهای تاجیکستان با ازبکستان ۱۶ گذرگاه، قرقیزستان و افغانستان متناسبا ۵ گذرگاهی و چین یک گذرگاه مرزی فعال است.

مطالب مرتبط