چین با سرویس های چت و پیامک مقابله می کند

حق نشر عکس AFP
Image caption سرویس های پیامک در چین طرفداران زیادی دارند.

چین می گوید اپلیکیشن هایی را که برای رد و بدل اطلاعات مضر از طریق پیامک مورد استفاده اند از میان خواهد برد.

مقامات چین کارزاری را برای "محو" اپلیکیشن های چت و ارسال پیامک آغاز کرده اند و می گویند عده ای از این ابزار برای "گسترش اطلاعات غیرقانونی و مضر برای منافع عمومی" استفاده می کنند.

چین می گوید مظنونانی که اخیرا در عملیات "ضد تروریستی" خود بازداشت کرده اعتراف کرده اند که دانش ساخت مواد منفجره را از طریق سرویس های چت و پیامک منتقل کرده اند.

سرویس های پیامک در چین طرفداران زیادی دارند.

یکی از بزرگترین آنها "وی چت" در چین ۸۰۰ میلیون کاربر دارد.

در چند سال اخیر کاربران چینی اینترنت که می خواهند آزادانه اطلاعات رد و بدل کنند از شبکه های اجتماعی استقبال زیادی کرده اند.

با این همه محبوبیت این شبکه ها به افزایش سانسور و فشار از سوی مقامات منجر شده است.

مقامات چین تا آنجا پیش رفته اند که قانونی را برای زندانی کردن وبلاگ نویس ها تصویب کرده اند. سال گذشته ده ها نفر با استفاده از همین قانون دستگیر شدند.

به همین دلیل بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی را ترک کرده اند و به سوی سرویس های چت و پیامک رفته اند.

'نیروهای متخاصم'

شینهوا، خبرگزاری دولتی چین گزارش کرده که کارزار دولت برای مقابله با سرویس های چت و پیامک "حساب هایی را هدف قرار می دهد که می توانند در سطح گسترده اطلاعات را منتشر کنند و افراد را بسیج کنند."

بر اساس این گزارش دولت می خواهد با کسانی که "شایعات و اطلاعات مربوط به تروریسم، خشونت و پورنوگرافی" را منتشر می کنند مقابله کند و کسانی که از این سرویس ها برای کلاهبرداری استفاده می کنند نیز هدف قرار خواهند گرفت.

خبرگزاری شینهوا به نقل از نهاد دولتی مسئول اینترنت در چین نوشته : "ما قاطعانه مقابل نفوذ نیروهای متخاصم، در کشور و یا خارج از کشور می ایستیم."

شینهوا نوشته است هفت شرکت سرویس های چت و پیامک از جمله وی چت، مو مو، می تالک و یی شین توافق کرده اند با دولت همکاری کنند و تحقیق داخلی خود را در این زمینه آغاز کرده اند.

مطالب مرتبط