"توافق برای بازبینی برنامه اتحادیه اروپا"

حق نشر عکس AFP
Image caption هرمان ون رومپوی رییس شورای اروپا

هرمان ون رومپوی، رییس شورای اروپا از توافق رهبران اتحادیه اروپا بر سر بازبینی برنامه در بروکسل مقر این اتحادیه خبر داده است.

آقای ون رومپوی گفته است این توافق در نتیجه "پیام قاطعی" صورت گرفته که رای دهندگان اروپایی در انتخابات پارلمانی به رهبران خود داده اند.

رییس شورای اروپایی گفته است رهبران 28 کشور عضو اتحادیه اروپا از او خواسته اند که درباره سیاست های آتی اتحادیه نیز مشورت را آغاز کنند.

هرمان ون رومپوی این اظهارات را در پی نشستی در بروکسل اعلام کرد که برای بررسی نتیجه انتخابات پارلمانی و موفقیت غیرمنتظره احزاب راست گرای افراطی و پوپولیست برگزار شده بود.

در پی نتیجه این انتخابات رهبران شکست خورده خواستار بازبینی اتحادیه اروپا در سیاست های خود شده اند.

یک خبرنگار بی بی سی می گوید اصلاحات می تواند شامل مقرارت کمتر و تمرکز کمتر بر تدابیر ریاضتی بشود و نیز سیاست هایی برای کمک به رشد اقتصادی و اشتغال زایی را دربربگیرد تا عملا به رای دهندگان ناراضی پاسخی داده شود.

آقای ون رومپوی گفت نتیجه انتخابات اروپا نشان دهنده "آمیزه ای از تدوام و تغییر" بوده است.

در همین حال فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه گفت اولویت اتحادیه اروپا باید رشد، اشتغال و سرمایه گذاری باشد.

آقای اولاند گفت نشست بروکسل "اولین بحث مفید" بوده و رهبران اتحادیه اروپا توافق کرده اند که اقتصاد را درکانون برنامه های خود قرار دهند.

پیشتر رییس جمهوری فرانسه از اروپا خواسته بود به تحولات فرانسه توجه کند. آقای اولاند شکست حزب سوسیالیست خود از حزب راست گرای جبهه ملی را "دردناک" توصیف کرده بود.

مطالب مرتبط