اسنودن: آموزش جاسوسی دیدم

حق نشر عکس Reuters
Image caption ادوارد اسنودن حدود یک سال پیش از آمریکا گریخت و در حال حاضر موقتا در روسیه پناهنده است.

ادوارد اسنودن در اولین مصاحبه تلویزیونی خود به یک شبکه آمریکایی گفت جاسوس الکترونیکی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و سازمان امنیت ملی این کشور بوده است.

این افشاگر اطلاعاتی در مصاحبه خود با شبکه ان بی سی آمریکا گفت در جاسوسی از طریق رصدهای الکترونیکی آموزش دیده است.

آقای اسنودن افشاگر اطلاعاتی ۳۰ ساله ایست که مدتی کارمند نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا بود و سال گذشته از جاسوسی گسترده سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) از شهروندان و رهبران سراسر جهان پرده برداشت.

او با رد فرضیه های مطرح شده درباره اینکه یک تحلیل گر اطلاعاتی ساده است تاکید که به عنوان جاسوس و مامور مخفی سی آی ای و سازمان امنیت ملی آمریکا خارج از این کشور فعالیت کرده است.

آقای اسنودن در این مصاحبه گفته است اطلاعاتی که آمریکا از طریق جاسوسی الکترونیک به دست می آورد خیلی بهتر از اطلاعاتی است که از طریق ماموران و عوامل انسانی خود جمع آوری می کند.

این افشاگر اطلاعاتی حدود یک سال پیش از آمریکا گریخت و در حال حاضر موقتا در روسیه پناهنده است.

او سال گذشته حجم عظیمی از اطلاعات مربوط به عملیات رصد مکالمات شهروندان و رهبران جهان را در اختیار برخی رسانه ها از جمله روزنامه های واشنگتن پست و گاردین گذاشت.

افشاگری ادوارد اسنودن آغاز گر بحثی جدی در آمریکا شد بر سر اینکه حد و حدود سرکشی دولت و سازمان های امنیتی در مراودات و مکاتبات شهروندان چیست.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از کنگره خواسته است با ممنوع کردن ذخیره اطلاعات تلفنی شهروندان توسط سازمان امنیت ملی، این برنامه را مهار کند، و رصد تماس های تلفنی را به دریافت حکم از دادگاه و از طریق شرکت های خدمات تلفنی انجام شود.

این طرح هفته پیش از مجلس نمایندگان آمریکا گذشت و در حال حاضر در مجلس سنا منتظر رای گیری است.

ادوارد اسنودن در بخشی از مصاحبه خود با شبکه ان بی سی به برایان ویلیامز خبرنگار این تلویزیون می گوید آموزش جاسوسی او به شیوه معمول بوده، خارج از آمریکا و با هویتی جعلی، زندگی می کرده و شغلش تنها پوششی برای فعالیت های جاسوسی بوده اگرچه "جاسوس استخدام نمی کرده " و تنها یک "متخصص فنی" بوده است.