باراک اوباما: در مواجهه با ایران دیپلماسی از زور موثرتر است

حق نشر عکس REUTERS

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا با تشریح آغاز فصل جدیدی در سیاست خارجی این کشور از ضرورت ادامه دیپلماسی با ایران به جای توسل به زور، کمک به همسایگان سوریه و مخالفان بشار اسد، و تاسیس صندوقی برای کمک به مبارزه با تروریسم سخن گفته است.

در مقابل کسانی که از ضعف سیاست خارجی او در برابر بحران هسته‌ای ایران و اوکراین سخن می‌گویند، باراک اوباما از هر دو مورد دفاع کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا درباره ایران گفته: "برای اولین بار در یک دهه گذشته، فرصت بسیار واقعی وجود دارد که به یک توافق دست یابیم. چیزی که بسیار موثرتر از توسل به زور است."

با این حال او تاکید کرده که تمام گزینه‌ها برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای، محفوظ است.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید: "در آغاز ریاست جمهوری من، ائتلافی برای اعمال تحریم علیه اقتصاد ایران تشکیل دادیم، در حالی که دست دیپلماسی هم به سوی ایران دراز بود. حالا فرصت داریم که اختلاف‌هایمان را به صورت صلح‌آمیز حل کنیم."

به گفته آقای اوباما، هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به نتیجه وجود دارد.

صندوق پنج میلیاردی برای مبارزه با تروریسم

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در جمع فارغ‌التحصیلان دانشکده افسری گفته، آمریکا باید همیشه در جهان پیشرو باشد اما در این رهبری، نیروی نظامی گزینه اول نیست.

به گفته آقای اوباما هر مشکلی راه حل نظامی ندارد.

حق نشر عکس AP

او بار دیگر تاکید کرد که تروریسم همچنان مهم‌ترین دشمن امنیت آمریکا است.

او از تاسیس صندوقی با پنج میلیارد دلار بودجه برای کمک به کشورهایی خبر داد که با تروریسم مبارزه کنند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در سخنرانی خود به بحران سوریه اشاره کرده و گفته کمک‌های آمریکا به همسایگان سوریه افزایش خواهد یافت.

لبنان، اردن، ترکیه و عراق کشورهایی هستند که آقای اوباما از آنها با عنوان میزبان پناهجویان سوری نام برده و گفته این کشورها در تقابل با "تروریست‌هایی" هستند که در مرزها فعالیت دارند.

آقای اوباما می گوید با کمک کنگره آمریکا حمایت خود از گروه های مخالف سوری را که بهترین جایگزین "یک دیکتاتور بی‌رحم و تروریست‌ها" هستند، افزایش خواهد داد.

اما او همچنان تاکید کرده که آمریکا قصد ندارد نیروی نظامی به سوریه بفرستد.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر گفته به همراه اروپا و کشورهای عربی، به دنبال راه حلی سیاسی برای بحران سوریه است.

میراث آمریکا در افغانستان

او با اشاره به پایان ماموریت نیروهای آمریکا در افغانستان و خروج آنها تا پایان سال جاری میلادی گفته آنچه در افغانستان انجام شده، حمایت و تقویت شرکای واشنگتن بوده است.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، حفظ این دستاوردها و حفاظت از افغانستان در مقابل القاعده و شورشیان، به توانایی افغان‌ها بستگی دارد.

او برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در آرامش را یکی از دستاوردهای آموزش پلیس افغانستان توسط نیروهای آمریکا عنوان کرده است.