‏'پیروزی مطلق' سیسی در نتایج اولیه انتخابات مصر

حق نشر عکس AFP
Image caption تنها رقیب ژنرال بازنشسته مصری گفته که در این انتخابات 'تخلف' شده است

عبدالفتاح سیسی، فرمانده سابق ارتش، با اکثریت مطلق آرا پیشتاز نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری مصر است.

در حدود یک‌ششم از حوزه‌های رای‌گیری که نتایج را اعلام کرده‌اند، آقای سیسی حدود ۹۰ درصد آرا را برده است.

با این حال گمان برده می‌شود که با وجود تلاش گسترده برای کشیدن مردم به پای صندوق‌های رای، میزان مشارکت در این انتخابات کمتر از ۴۵ درصد باشد.

عبدالفتاح سیسی همان کسی است که کمتر از یک سال پیش محمد مرسی، رئیس‌جمهوری مصر را با دخالت ارتش برکنار کرد و او را بدون محاکمه به زندان انداخت.

این مداخله نظامی پس از چند روز اعتراض‌های گسترده منتقدان آقای مرسی در قاهره و برخی دیگر از نقاط مصر صورت گرفت.

محمد مرسی اولین رئیس‌جمهوری مصر شناخته می‌شد که در یک انتخابات آزاد و دموکراتیک به قدرت رسید. اما در کمتر از یک سال انتقادها از او بالا گرفت.

ژنرال سیسی پیش از انتخابات از سمت خود استعفا کرد تا بتواند در انتخابات ریاست جمهوری برای نشست بر جای محمد مرسی تلاش کند.

در دوره قدرت او، جنبش اخوان‌المسلمین که حامی محمد مرسی بود، به‌شدت سرکوب شد. در این جریان بیش از ۱۴۰۰ نفر کشته و ۱۶ هزار نفر دستگیر شدند.

تحریم گسترده؛ تمدید سه‌روزه؛ مشارکت کم

حق نشر عکس x
Image caption ژنرال سیسی برای شرکت در انتخابات، جامه نظامی را کنار گذاشت

اخوان‌المسلمین اعلام کرده بود که انتخابات ریاست جمهوری مصر را تحریم می‌کند. خیلی دیگر از گروه‌های لیبرال و سکولار نیز چنین کرده‌اند.

با تحریم گسترده گروه‌های مخالف فرمانده سابق ارتش مصر، از پیش گمان می‌رفت که او پیروز مطلق این انتخابات باشد.

تنها رقیب عبد الفتاح سیسی در این انتخابات حمدین صباحی بود. او پیش‌تر اعلام کرد که افرادش "تخلفاتی" در روند رای‌گیری ثبت کرده‌اند.

با این حال او درخواست هوادارانش برای کنارکشیدن از انتخابات در اعتراض به آن را رد کرد چون به گفته او، خلاف منافع مصر است.

دولت موقت مصر که پشت‌گرم به نظامیان است، رأی‌گیری در این انتخابات را برای سومین روز تمدید کرده بود تا بلکه مشارکت در آن را افزایش دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شادی هواداران سیسی در آخرین روز رای‌گیری - با تحریم گسترده گروه‌های مخالف فرمانده سابق ارتش، از پیش گمان می‌رفت که او پیروز مطلق این انتخابات باشد

آنها دیروز سه‌شنبه را ناگهان تعطیل اعلام کردند اما گزارش‌ها از قاهره می‌گوید این تدابیر هم نتوانسته بود تأثیر چندانی بر میزان مشارکت بگذارد و خیلی از حوزه‌های رای‌گیری تقریبا خالی بوده‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری مصر تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

تحلیلگران می‌گویند مشارکت اندک از همین الآن و پیش از آن‌که آقای سیسی در دفتر رئیس‌جمهوری بنشیند، به مشروعیت و اقتدار او آسیب زده است.

این ژنرال بازنشسته قصد داشت دست‌کم ۴۰ میلیون از ۵۴ میلیون نفر واجد شرایط را پای صندوق‌های رای بیاورد تا نشان دهد که حمایت اکثریت مردم مصر را دارد. ولی در عمل به نظر می‌رسد چیزی کمتر از ۲۵ میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده باشند.

در انتخابات ریاست جمهوری قبلی که در دور دوم آن رقابت بین محمد مرسی و احمد شفیق بود، حدود ۵۲ درصد از واجدان شرایط رای دادند و آقای مرسی هم ۵۲ درصد از این آرا را برد. هرچند در دور نخست آن انتخابات، ۴۶ درصد از مردم رای داده بودند.

در دوره‌های انتخابات که پیش از قیام مردم مصر و در دوره حسنی مبارک برگزار می‌شد، او نیز معمولا با اکثریت مطلق پیروز می‎‌شد.

مطالب مرتبط