سناتور برجسته کانادایی به علت 'خاطرات نسل‌کشی روآندا' استعفا داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption در کانادا از ژنرال رمئو دالائیر به عنوان قهرمان ملی یاد می‌شود

ژنرال بازنشسته رمئو دالائیر، که در هنگام وقوع نسل‌کشی سال ۱۹۹۴ در روآندا، فرمانده نیروهای سازمان ملل متحد در این کشور بود، می‌گوید از عضویت در سنای کانادا استعفا می‌دهد تا باقی عمرش را وقف کمک به پیشگیری از نسل‌کشی و همچنین تحقیقات درباره "استرس پس از حادثه" کند.

آقای دالائیر که در کانادا از وی به عنوان یک قهرمان ملی یاد می‌شود، روز گذشته (چهارشنبه ۲۸ مه) گفت: "با کمی غم و در برابرش کلی خوشبینی، اعلام می‌کنم که از کرسی خود در مجلس سنا کنار خواهم رفت... کارهای زیادی هست که باید انجام شود و همچنین باید تلاش کرد که زمینه انجام آنها فراهم شود و من در این میان متوجه شدم ارزشمندترین سرمایه‌ای که مقدار محدودی از آن دارم زمان است."

این سناتور برجسته کانادایی قرار است پس از استعفا، در کمیته مشاوران پیشگیری از نسل‌کشی سازمان ملل متحد فعالیت کند و همزمان در موسسه حقوق بشر و نسل‌کشی دانشگاه مونترال به عنوان محقق میهمان حضور یابد.

رمئو دالائیر در ماه آوریل سال ۱۹۹۴ که نسل‌کشی روآندا آغاز شد، در این کشور حضور داشت و به سازمان ملل متحد درباره وقوع این کشتارهای قومی و نژادی هشدار داد. او با آغاز نسل‌کشی در روآندا ماند و توانست جان صدها نفر از مردمان توتسی را که مورد خشم اقلیت هوتو قرار گرفته بودند نجات دهد.

حق نشر عکس Senator Romeo Dallaire shake hand with devil
Image caption کتاب دست دادن با شیطان که مربوط به مشاهدات عینی ژنرال رمئو دالائیر از وقایع نسل‌کشی روآندا است، از اسناد مهم این واقعه خونین قرن بیستم است

با وجود این، او بارها گفته هنوز پس از ۲۰ سال با مصائب روانی آن واقعه و خاطرات آن کشتار گسترده دست و پنجه نرم می‌کند.

ماه دسامبر گذشته، ژنرال دالائیر در یک سانحه رانندگی آسیب سطحی دید اما یکی علل وقوع آن را هجوم دوباره خاطرات نسل‌کشی روآندا با توجه به نزدیک شدن به بیستمین سالگرد وقوع آن عنوان کرد.

اکنون آقای دالائیر اعلام کرده پس از کناره‌گیری از مجلس سنا برای کمک به درمان اختلال "استرس پس از حادثه" (PTSD) تلاش خواهد کرد.

او در تحقیقی پیرامون پی.تی.اس.ای با دانشگاه جنوب کالیفرنیا همکاری کرده و قرار است دو کتاب در این زمینه منتشر کند.

در جریان ۱۰۰ روز نسل‌کشی روآندا بیش از ۸۰۰ هزار نفر کشته شدند و به ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار زن و دختر تجاوز شد.

کتاب " دست دادن با شیطان" این ژنرال بازنشسته که مربوط به مشاهداتش از نسل‌کشی روآندا است بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مطالب مرتبط