آمریکا: ‏فارغ از نتیجه انتخابات، نگران اوضاع سیاسی مصر هستیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption میزان مشارکت در انتخابات اخیر مصر حدود ۴۶ درصد بوده است

همزمان با اعلام نتایج شمارش اکثر صندوق‌های رای در مصر که از پیروزی قاطع فرمانده سابق ارتش این کشور، عبدالفتاح سیسی حکایت دارد، آمریکا اعلام کرده "دموکراسی فقط برگزاری انتخابات نیست" و کاخ سفید نگران اوضاع سیاسی در مصر است.

جن ساکی، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه (۲۹ مه - هشتم خرداد) گفت: "ما هنوز منتظر اعلام نتیجه رسمی و نهایی هستیم؛ مثل همه موارد مشابه. ولی بیش از پیش نگران شرایط سیاسی محدود قبل از انتخابات هستیم و تاثیر این شرایط بر فراگیر بودن دولت آینده مصر و ثبات در این کشور. شرایطی مثل بازداشت‌های سیاسی و محدود کردن آزادی رسانه‌ها. دموکراسی، صرفا انتخابات نیست."

در همین حال، نتایج ادامه شمارش آرا در مصر از کسب حدود ۹۳ درصد آرا به نفع آقای سیسی حکایت دارد و همزمان نتایج از میزان مشارکت حدود ۴۶ درصد واجدان شرایط خبر می‌دهد؛ آماری که بسیار پایین‌تر از برآوردهای فیلدمارشال سابق عبدالفتاح سیسی است.

حامیان اخوان المسلمین و چند گروه‌ لیبرال و سکولار در مصر این انتخابات را تحریم کرده بودند.

تنها رقیب عبدالفتاح سیسی در این انتخابات حمدین صباحی، امروز در یک کنفرانس خبری تلویزیونی گفت: "من شکست را می‌پذیرم و به رای مردم احترام می‌گذارم."

با وجود این، رئیس هیئت نظارتی که اتحادیه اروپا به مصر فرستاده بود می‌گوید این انتخابات به شکل قانونی برگزار شده است اما "نظر همه مصری‌ها را نشان نمی‌دهد."

ماریو دیوید پس از اعلام نتایج شمارش آرای بیشتر صندوق‌ها در مصر گفت: "باعث تاسف است که بخش مهمی جامعه مصر در این انتخابات حضور نداشت. از یکی از احزاب سابق مصر که مهم است، حتی یک نامزد هم نبود. و معتقدم به همین علت میزان مشارکت فقط چهل و شش-هفت درصد بود."

حق نشر عکس AFP
Image caption در دور نخست انتخاباتی که در آن محمد مرسی نهایتا برگزیده شد هم میزان مشارکت ۴۶ درصد اعلام شد

عبدالفتاح سیسی، کمتر از یک سال پیش و در زمانی که هنوز یک ژنرال و فرمانده ارتش مصر بود، محمد مرسی، رئیس‌جمهوری این کشور را با دخالت ارتش برکنار کرد و او را بدون محاکمه به زندان انداخت.

این مداخله نظامی پس از چند روز اعتراض‌های گسترده منتقدان آقای مرسی در قاهره و برخی دیگر از نقاط مصر صورت گرفت.

محمد مرسی، پس از سقوط حسنی مبارک، اولین رئیس‌جمهوری بود که برابر عقیده ناظران بر انتخابات مصر، در یک انتخابات آزاد و دموکراتیک به قدرت رسید؛ هر چند، در کمتر از یک سال از شکل‌گیری دولت او، انتقادها بالا گرفت و میدان تحریر قاهره یک بار دیگر به تصرف معترضان دولت درآمد.

در طول یکسال گذشته و از زمان سرنگونی دولت آقای مرسی، اخوان‌المسلمین که حامی او بود، به‌شدت سرکوب شده است و در جریان اعتراضات و درگیری‌های بعد از برکناری محمد مرسی، بیش از ۱۴۰۰ نفر کشته و ۱۶ هزار نفر دستگیر شدند.

در انتخابات ریاست جمهوری قبلی که در دور دوم آن رقابت بین محمد مرسی و احمد شفیق بود، حدود ۵۲ درصد از واجدان شرایط رای دادند و آقای مرسی هم ۵۲ درصد از این آرا را برد. هرچند در دور نخست آن انتخابات، ۴۶ درصد از مردم رای داده بودند.

مطالب مرتبط