اوکراین: هلیکوپتر ارتش با مهمات روسی هدف قرار گرفته است

حق نشر عکس AP
Image caption جدایی‌طلبان در شهرهای دونتسک و لوهانسک پس از برگزاری همه پرسی روز ۱۱ مه، اعلام استقلال کرده‌اند

اولکساندر تورچینف، رئیس دولت موقت اوکراین می‌گوید برای هدف قرار دادن هلیکوپتر نظامی این کشور که امروز در حوالی شهر اسلوویانسک سرنگون شد، از ادوات ضدهوایی ساخت روسیه استفاده شده است.

روز پنچشنبه (۲۹ مه - هشتم خرداد) از اوکراین گزارش شد یک فروند هلیکوپتر نظامی این کشور بر اثر تیراندازی از طرف شهر اسلوویانسک در شرق اوکراین که تحت کنترل جدایی‌طلبان طرفدار روسیه قرار دارد، هدف قرار گرفته و سرنگون شده است.

در پی این رویداد، دولت موقت اوکراین تایید کرد ۱۴ نفر از جمله ژنرال سرهی کوچیتسکی، فرمانده آموزش ویژه گارد ملی اوکراین، در اثر سرنگونی این هلیکوپتر کشته شده‌اند.

سقوط این هلیکوپتر و مرگ چهارده نظامی از جمله یک افسر عالیرتبه ارتش، جدی‌ترین آسیبی است که تاکنون ارتش اوکراین در جریان جدال با جدایی‌طلبان هوادار روسیه متحمل شده است.

شهر اسلوویانسک طی هفته‌های اخیر شاهد نبردهای خونین بین جدایی‌طلبان و نیروهای دولتی بوده است.

پترو پوروشنکو، پیروز انتخابات اخیر ریاست جمهوری در اوکراین وعده داده است با ناآرامی‌های شرق اوکراین قاطع برخورد کند و آنچنان که مدعی شده، در برابر "قاتلان و راهزنان" موضعی سختگیرانه خواهد گرفت.

اما در طرف مقابل، روسیه از اوکراین خواسته تا کارزار نظامی خود علیه هواداران مسکو در شرق این کشور را متوقف کند و آن طور که وزیر خارجه این کشور گفته "گفتگوی ملی واقعی" را آغاز کند.

سرگئی لاوروف همچنین از اتحادیه اروپا و آمریکا خواسته تا با استفاده از نفوذ خود بر دولت اوکراین، مانع از شکل‌گیری یک "فاجعه ملی" در این کشور شوند.

حق نشر عکس sergey esipov
Image caption هلیکوپتر ارتش اوکراین پس از تخلیه نیرو در یک پایگاه نظامی هدف قرار گرفت

درگیریها میان جدایی‌طلبان هوادار رسیه و ارتش اوکراین در روزهای اخیر شدت گرفته است.

جدایی‌طلبان می‌گویند در جریان تلاش برای تصرف فرودگاه شهر دونتسک ۱۰۰ نفر از نیروهای خود را که در میان آنها ۳۰ نفر با ملیت روسی هم قرار داشتند، از دست داده‌اند.

الکساندر برودای، فرمانده جدایی‌طلبان دونتسک که این شهر را مستقل و تحت عنوان "جمهوری خلق دونتسک" خطاب می‌کند گفته اجساد کشته شدگان روس شناسایی شده و به روسیه بازگردانده خواهد شد.

به گفته گزارشگر بی‌بی‌سی در اوکراین، اعلام این خبر منجر به اوج گرفتن نظریاتی شده که مسکو را دارای نقشی بسیار مهم در ناآرامی‌های شرق اوکراین ارزیابی می‌کند.

پیش‌تر هم مقام‌های امنیتی دولت موقت اوکراین مدعی وارد شدن تجهیزات و ادوات نظامی توسط روسیه به داخل خاک اوکراین و همچنین حضور نیروهای امنیتی مسکو در میان جدایی‌طلبان شرق این کشور شده بودند. اتهامی که روسیه آن را رد می‌کند.

دوشنبه گذشته هم چهار نفر از ناظران سازمان امنیت و همکاری‌های اروپا (او.اس.سی.ای) توسط جدایی‌طلبان متوقف شدند. در پی ناپدید شدن این چهار نفر، ویاچسلاو پونوماریوف، شهردار خود خوانده شهر اسلوویانسک اعلام کرد که حال آنها خوب است، در سلامت به سر می‌برند و به زودی ممکن است آزاد شوند.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شهرهای دونتسک و لوهانسک پس از برگزاری همه پرسی در روز ۱۱ مه، اعلام کرده‌اند که همچون شبه جزیره کریمه، از خاک اوکراین جدا شده‌اند.

حق نشر عکس d
Image caption ژنرال سرهی کوچیتسکی یکی از چهارده نفری بود که در اثر انهدام هلیکوپتر کشته شد

مطالب مرتبط