مقامات اوکراین بر مقابله قاطعانه با جدایی‌طلبان طرفدار روسیه تاکید کردند

حق نشر عکس Getty
Image caption ارتش اوکراین به عملیات تهاجمی علیه شبه نظامیان ادامه می‌دهد

مقامات اوکراینی از ادامه عملیات ارتش علیه شبه‌نظامیان طرفدار روسیه سخن گفته‌اند و خبرهایی از بروز تنش در میان جدایی‌طلبان شرق اوکراین انتشار یافته است.

روز جمعه، ۹ خرداد (۳۰ مه)، میخائیلو کووال، کفیل وزارت دفاع اوکراین، گفت که نیروهای دولتی به عملیات علیه "شورشیان" جدایی طلب در شرق این کشور ادامه می دهند تا "نظم و امنیت" را به این منطقه بازگردانند.

در روزهای اخیر، ارتش اوکراین به یک رشته عملیات تهاجمی علیه شبه‌نظامیان طرفدار روسیه در مناطق شرق این کشور دست زده و کفیل وزارت دفاع گفته است که هدف نهایی، "بازگرداندن زندگی و شرایط عادی" به این مناطق است.

آقای کووال گفت که تا کنون، بخش‌هایی از مناطق دونتسک و لوگانسک، با جمعیت قابل توجه روس‌تباران، از وجود جدایی‌طلبان پاکسازی شده و ارتش در نظر دارد بقیه این مناطق را نیز هر چه سریعتر تحت اداره دولت اوکراین قرار دهد.

حق نشر عکس Getty
Image caption پروشکو ضمن استقبال از مذاکره با روسیه از برخورد نظامی با جدایی‌طلبان حمایت کرده است

اظهارات این مقام اوکراینی در حالی منتشر می‌شود که دولت روسیه، که به تجهیز و حمایت تدارکاتی از شبه نظامیان مسلح و حتی اعزام نفرات به شرق اوکراین متهم است، تاکید داشته که برای پایان دادن به این بحران، لازم است دولت اوکراین با شورشیان جدایی‌طلب مذاکره کند و خواست‌های آنان را برآورده سازد.

روسیه گفته است که برای حل بحران کنونی، باید نظام سیاسی اوکراین به یک نظام فدرال با اختیارات گسترده برای مناطق روس‌نشین تغییر یابد. روسیه همچنین خواسته است که دولت اوکراین از دست زدن به عملیات نظامی علیه شبه‌نظامیانی که بخش‌هایی از شرق این کشور را در تصرف دارند و در آن منطقه اعلام استقلال کرده‌اند خودداری ورزد.

دولت اوکراین تغییر در نظام سیاسی را در صورت تصویب آن در یک همه‌پرسی سراسری مردود ندانسته اما به گفته ناظران، با توجه به عملکرد روسیه در قبال "جمهوری خودگردان" کریمه، ممکن است مردم اوکراین اعطای هر نوع خودمختاری به مناطق شرقی هم مرز روسیه را زمینه‌ساز تجزیه این مناطق و انضمام آنها به خاک روسیه بدانند.

در ماه مارس سال جاری، در حالیکه شبه‌نظامیان مسلح مناطق حساس کریمه را اشغال کرده بودند، پارلمان محلی به جدایی این شبه جزیره از اوکراین و انضمام آن به روسیه رای داد.

حق نشر عکس AP
Image caption تجهیز شبه‌نظامیان به اسلحه سنگین شرایط نگران‌کننده‌ای در شرق اوکراین ایجاد کرده است

در روزهای اخیر، دولت روسیه با تاکید بر اینکه عملیات نظامی علیه شبه نظامیان مسلح در شرق اوکراین باید متوقف شود، نیروهای دولتی را به بمباران مدارس و بیمارستان‌ها متهم کرده و گفته است در جریان این حملات، دهها تن کشته شده‌اند. این گزارش‌ها از سوی منابع دیگر تایید نشده است.

همزمان، مقامات اوکراین و برخی دولت‌های غربی با ابراز نگرانی نسبت به تجهیز شورشیان به اسلحه سنگین و جنگ افزارهای پیشرفته، از دولت روسیه خواسته اند از اقداماتی که به تشدید درگیری در منطقه منجر می‌‌شود خودداری کند. به گفته برخی ناظران، ممکن است با تشدید جنگ داخلی اوکراین، روسیه بازهم به بهانه حمایت از روس‌تباران ساکن اوکراین، به تجزیه مناطق شرقی این کشور دست بزند.

روز گذشته، یک فروند هلی‌کوپتر ارتش اوکراین با آتش زمین به هوای شورشیان در شرق این کشور سرنگون شد. چهارده نفر از جمله یک ژنرال ارتش اوکراین در این حادثه جان خود را از دست دادند.

روز جمعه، پترو پروشنکو، رئیس جمهوری منتخب اوکراین، "راهزنان" مسئول این حمله را به شدت محکوم کرد و گفت: "اینگونه اقدامات جنایتکارانه دشمنان مردم اوکراین بدون پاسخ نخواهد ماند." آقای پروشنکو که در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین به پیروزی رسیده، رسما از روز ۷ ژوئن - یک هفته دیگر - دوره زمامداری خود را آغاز می کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption گزارش‌هایی از شکاف در میان نیروهای طرفدار روسیه منتشر شده است

رئیس جمهوری منخب در دیدار با خانواده‌های قربانیان سقوط هلی‌کوپتر گفت "باید تمامی اقدامات لازم را به عمل آوریم تا اطمینان یابیم که تروریست‌ها و راهزنان دیگر نخواهند توانست شهروندان اوکراین را به قتل برسانند."

در خبری دیگر در مورد اوکراین، روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف به نقل از خبرنگار خود در دونتسک گزارش کرده که روز گذشته، گروهی از شبه‌نظامیان طرفدار روسیه با حمایت نفربرهای زرهی که از ارتش اوکراین به غنیمت گرفته‌اند، به یک ساختمان مقر فرماندهی شورشیان در این شهر حمله کردند.

مقامات دولت خودخوانده "جمهوری خلق دونتسک" گفتند که این عملیات توسط نیروهای پلیس "علیه غارتگران" به اجرا در آمد اما برخی از کارشناسان گفته‌اند که با توجه به اینکه گروه‌های مختلف شبه نظامی گاه به طور مستقل به اقداماتی دست می‌زدند، احتمال دارد رهبران جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه در صدد برآمده باشند به این پراکندگی پایان دهند و نوعی وحدت فرماندهی ایجاد کنند.

مطالب مرتبط