کاخ سفید: حمله‌کننده انتحاری القاعده در سوریه آمریکایی است

Image caption عکسی که گفته می شود متعلق به "ابوهریره آمریکایی" شهروند اهل فلوریداست

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تایید کرده است که یکی از حمله‌کنندگان انتحاری روز ۲۵ مه در شهر ادلب سوریه، شهروند آمریکا بوده است. او که به ابوهریره شهرت یافته، نام واقعی‌اش منیرمحمد ابوصالح اعلام شده و رسانه‌ها وی را اهل فلوریدا معرفی کرده‌اند.

به گفته خانم ساکی، نام مستعار این فرد ابوهریره آمریکایی بوده است که از طرف جبهه نصرت، گروه شبه نظامی نزدیک به القاعده، در این عملیات انتحاری شرکت کرده بوده است.

عکسی هم از این شهروند آمریکا در سوریه و با البسه مشکی که معمولا توسط نیروهای القاعده بر تن می‌شود، منتشر شده است.

در جریان یکی از چهار حمله انتحاری روز یکشنبه (۲۵ مه) در شهر ادلب، یک خوردوی حاوی چندین تن مواد منفجره توسط حمله کنندگان انتحاری در برابر ساختمانی بزرگ منفجر شد.

جبهه نصرت تصاویر ویدئویی از جریان این حمله انتحاری در اینترنت منتشر کرده است که در آن مراحل آماده سازی این خودرو و پس از آن انفجاری مهیب در نزدیکی یک ساختمان عظیم دیده می‌شود و سپس فریاد الله اکبر اعضای جبهه نصرت که از خارج از شهر ناظر این عملیات هستند شنیده می‌شود.

بمب‌های بشکه‌ای '۲۰۰۰ قربانی' در حلب گرفته‌اند

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می‌گوید در شهر حلب بر اثر رها کردن بمب‌های بشکه‌ای بروی مناطق تحت کنترل مخالفان دولت، در ماههای گذشته از سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۲۰۰۰ نفر کشته شده‌اند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری، در میان کشته‌شدگان ۵۶۷ کودک و ۲۸۳ زن قرار داشته‌اند.

ارتش سوریه در ماه‌های گذشته با بمباران مداوم مناطق تحت کنترل مخالفان در شهر حلب، تلاش کرده‌ کنترل کامل این شهر را در اختیار بگیرد.

در این حملات بمب‌هایی به کار گرفته شده که ساختار آنها متشکل از بشکه‌هایی مملو از مواد منفجره و اشیاء برنده است.

استفاده از بمب‌های بشکه‌ای در سوریه بارها با اعتراض‌های بین‌المللی مواجه شده است. این بمب‌ها اغلب از داخل هلیکوپتر رها می‌شوند و قابلیت کنترل و هدف‌گیری ندارند.

حلب از حدود دو سال پیش یکی از مراکز اصلی نبرد میان مخالفان دولت بشار اسد و ارتش سوریه بوده و بخش های مهمی از آن در کنترل مخالفان دولت بوده است.

بنابر گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیا است اما اعضای آن در نقاط مختلف سوریه حضور دارند، از ژانویه امسال تاکنون ۱۹۶۳ نفر بر اثر بمب‌های بشکه‌ای در حلب، بزرگترین شهر سوریه، کشته شده‌اند.

به گزارش این نهاد حقوق بشری ظرف سه سال گذشته دست کم ۱۶۲ هزار نفر در جریان درگیری‌ها میان نیروهای نظامی و مخالفان کشته شده‌اند.

ارتش سوریه در حملات زمینی و هوایی اخیر به حلب موفق شده بخش‌هایی از این شهر را از کنترل مخالفان خارج کند اما قسمت‌هایی از شرق حلب همچنان در کنترل مخالفان مسلح است.

هفته گذشته، نیروهای دولتی موفق شدند با عقب راندن شورشیان، زندان شهر حلب را از کنترل آنها خارج کنند. این پیش‌روی نظامیان دولتی به قطع راه ارتباطی و مسیر اصلی پشتیبانی مخالفان از سوی ترکیه انجامیده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حلب بزرگترین شهر سوریه در جریان درگیری‌های سه سال گذشته بسیار آسیب دیده است

مطالب مرتبط