تحقیقات پرونده تجاوز گروهی به دو دختر نوجوان هندی 'سرعت می‌گیرد'

حق نشر عکس AP
Image caption اعتراضات به خشونت جنسی در هند رو به افزایش بوده است

معترضان به روند رسیدگی به پرونده تجاوز گروهی و قتل دو دختر نوجوان، در دهلی، پایتخت هند، تظاهرات کرده‌اند. آنها می‌گویند که مقامات ارشد و پلیس، افرادی را که در این جنایت دست داشته‌اند، زیر چتر خود گرفته‌اند.

دفتر آخیلش یاداو، سروزیر ایالت اوتارپرادش اعلام کرده است که به درخواست خانواده قربانیان، دستور تحقیقات و رسیدگی فوری به این پرونده صادر شده است.

سروزیر اوتارپرادش به دلیل اظهاراتش در کنفرانسی مطبوعاتی تحت فشار بوده است. او در پاسخ به خبرنگاران زن درباره افزایش موارد تجاوز گروهی گفت: "شما در امنیت هستید. چرا نگرانید؟"

پلیس هند می‌گوید تمام مظنونان مرتبط با پرونده تجاوز گروهی و قتل دو دختر نوجوان در اوتارپرادش بازداشت شده‌اند. سه نفر از بازداشت‌شدگان به تجاوز و قتل این دختران متهم شده‌اند. دو مامور پلیس هم به اتهام کوتاهی در انجام وظیفه و تبانی مجرمانه از سمت خود برکنار و بازداشت شده‌اند.

جسد دو دختر نوجوان متعلق به یک طبقه و قشر (کاست) پایین‌دست هند، هفته پیش در ولایت اوتارپرادش پیدا شد. مهاجمان بعد از تجاوز گروهی، آنها را به درخت دار زده بودند.

جامعه هند شمار زیادی طبقه و قشرهای (کاست‌های) اجتماعی دارد و پلیس متهم شده است که در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به کاست‌های پایین جامعه تبعیض قائل می‌شود.

پدر یکی از دو دختر قربانی پرونده اخیر به بی‌بی‌سی گفت که وقتی به پلیس مراجعه کرده تا به یافتن دختر گمشده‌اش کمکش کنند، ماموران او را مسخره کرده‌اند.

او گفت که وقتی ماموران پلیس متوجه شدند که او از یک کاست پایین است، "از این که دنبال دخترم بگردند، خودداری کردند."

خانواده‌های قربانیان می‌گویند بیش از ۱۲ ساعت طول کشید تا پلیس به گزارش‌های مربوط به گم شدن این دختران رسیدگی کند.

مقامات ارشد پلیس هند گفته‌اند که درباره این ادعاها "تحقیقاتی تمام و کامل" انجام خواهد شد و دادگاهی ویژه نیز برای رسیدگی به این پرونده تشکیل شده است.

نبود سیستم بهداشتی

دختران نوجوان قربانی تجاوز گروهی اخیر با هم نسبت فامیلی داشتند. گزارش شده که آنها در خانه‌شان دستشویی نداشتند و ظاهرا هنگام شب، وقتی برای قضای حاجت به بیرون از خانه رفته بودند، ناپدید شده‌اند.

جسد آنها یک روز بعد پیدا شد و نتایج کالبدشکافی نشان داد که آنها پیش از مرگ، چندین بار مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. مهاجمان بعد از تجاوز آنها را از درخت دار زدند و دو قربانی بر اثر خفگی جان باختند.

فعالان حقوق زنان در هند می‌گویند که نبود سیستم بهداشتی مناسب در مناطق حاشیه‌ای، نه تنها از نظر بهداشتی برای زنان خطرآفرین است، بلکه به تهدیدی برای امنیت آنها هم تبدیل شده است و در بیشتر موارد، حمله به زنان، شب‌هنگام و زمانی رخ می‌دهد که آنها برای قضای حاجت به بیرون از خانه می‌روند.

Image caption تجمع معترضان محلی کنار درختی که قربانیان تجاوز گروهی اخیر به آن دار زده شده بودند

حساسیت‌ها به خشونت جنسی در هند از نزدیک به دو سال پیش و با تجاوز گروهی و قتل یک دانشجو در یک اتوبوس در دهلی شدت گرفته است.

از یک سال پیش، دولت هند مجازات شدیدتری برای خشونت‌های جنسی در نظر گرفته است. از جمله دادگاه‌هایی فوری برای رسیدگی به پرونده‌های تجاوز جنسی تشکیل می‌شود و برای متهمان برخی پرونده‌ها هم مجازات اعدام صادر شده است.

مطالب مرتبط