اختلاف رهبران اروپایی بر سر انتخاب رئیس کمیسیون اروپا شدت گرفت

حق نشر عکس AFP
Image caption آنگلا مرکل در کنار ژان کلود یونکر

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است که از ریاست ژان کلود یونکر، نخست‌وزیر سابق لوکزامبورگ بر اتحادیه اروپا حمایت می‌کند.

برخی رهبران اتحادیه اروپا با دادن این سمت به آقای یونکر مخالفت کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، بریتانیا، سوئد و مجارستان از جمله مخالفان این انتصاب هستند. گفته می‌شود که با توجه به اختلاف‌نظرها، احتمالا روند انتخاب رئیس کمیسیون اروپا به طول خواهد کشید.

آقای یونکر عضو حزب محافظه‌کار مردم اتحادیه اروپاست. این حزب در انتخابات هفته گذشته توانست بخش عمده‌ای از کرسی‌های پارلمان اروپا را در اختیار بگیرد.

حزب راست میانه که حزب تحت رهبری خانم مرکل را هم شامل می‌شود ۲۱۳ کرسی از ۷۵۱ کرسی پارلمان اروپا را به دست آورد. این حزب آقای یونکر را به عنوان نامزد ریاست کمیسیون اروپا معرفی کرده است.

هم‌اکنون خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپاست.

مارتین شولتز، نامزد فراکسیون چپ میانه و دموکرات‌های اروپا، رقیب اصلی آقای یونکر برای جانشینی خوزه مانوئل باروسو است.

'قوی‌ترین قدرت سیاسی'

رهبران اتحادیه اروپا به طور سنتی، خودشان رئیس کمیسیون را انتخاب می‌کنند. اما طبق قوانین جدید، باید نتیجه انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا را هم در تصمیم‌گیری خود مد نظر داشته باشند.

آنگلا مرکل روز جمعه (۳۱ مه) با اشاره به موفقیت چشمگیر حزب آقای یونکر گفت که این حزب "قوی‌ترین قدرت سیاسی شده است و به همین دلیل، من تمام مذاکرات را با این برداشت انجام می‌دهم که ژان کلود یونکر رئیس آینده کمیسیون اروپا می‌شود."

این اظهارات، صریح‌ترین حمایت خانم مرکل از این سیاستمدار قدیمی است.

آقای یونکر در زمانی که شورای وزیران دارایی کشورهای حوزه یورو باید تصمیم‌هایی دشوار درباره کشورهای اروپایی گرفتار بحران مالی می‌گرفت، رییس این شورا بود. گفته می‌شود که او از طرفداران سرسخت ادغام بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

خانم مرکل در شرایطی حمایتش از آقای یونکر را علنی کرد که دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا هفته گذشته به صراحت گفت که می‌خواهد یک اصلاح‌طلب رئیس اتحادیه اروپا شود.

یان واتسون، خبرنگار حوزه سیاسی بی‌بی‌سی می‌گوید که در آن زمان، آقای کامرون از این که خانم مرکل بر حمایت از نامزدی آقای یونکر تاکید زیادی نداشت، راضی بود. هرچند وقتی خانم مرکل گفت که شاید آقای یونکر نتواند ریاست کمیسیون اروپا را به عهده بگیرد، سیاستمداران و رسانه‌های آلمان از او انتقاد کردند.

بریتانیا گفته است که رهبران کشورهای اروپایی و نه پارلمان اروپا، باید بر سر انتخاب رئیس آینده به توافق برسند.