مشکلات جوانان روستای ژامرج بالای افغانستان

ژامرج بالا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اکثر ساکنان روستای ژامرج بالا افراد کمبضاعت هستند

روستای ژامرج در ولسوالی درواز ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان، در آن سوی رودخانه پنج، در نزدیکی مرز مشترک با ناحیه ونج تاجیکستان واقع است.

در این روستا حدود ۳۰۰ خانواده به سر می‌برند و اکثر آنها با شغل کشاورزی روزگار می‌گذرانند.

اما به گفته عده‌ای از جوانان ساکن این روستا، با توجه به کمبود زمین کشاورزی، تامین کامل نیازمندی‌های زندگی ساکنان این روستا سال به سال دشوارتر می‌شود.

مشکلات تحصیل

به گفته عده‌ای از بزرگسالان این روستا، شمار قابل ملاحظه‌ای از جوانان روستا در چند سال اخیر به کشورهای دیگر منطقه، از جمله ایران، با هدف مهاجرت کاری رفته‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شریف می‌گوید که مدتی در بنیاد بنای پاسگاه مرزی کار کرده و پول خوبی به دست آورده است

فلکناز، یک ساکن سالمند ولسوالی درواز بالا و یک روحانی محلی سرشناس در این منطقه می‌گوید که زندگی در پنج سال اخیر در روستاهای درواز بالا بهبود نیافته است.

ولی آقای فلکناز می‌گوید که برخی از انکشافهایی (پیشرفتهایی) در این منطقه با کمکهای سازمانهای بین‌المللی و کشورهای خارجی به دست آمده است. وی گفت: "مثلا برخی از پاسگاهها و بیمارستانها را سازمانهای بین‌المللی بنیاد کردند."

اما آقای فلکناز افزود که بزرگسالان به زندگی در این منطقه کوهستانی عادت کرده‌اند و اکثرا فرزندان آنها با مشکلاتی از قبیل ادامه‌ تحصیل در دانشگاهها در شهرهای مرکزی و بیکاری روبرو هستند. او افزود که مشکل مالی مانع اصلی ادامه‌ تحصیل جوانان در دانشگاهها است.

او می‌گوید: “ما در این منطقه مکتبی داریم که ۵۰ سال قبل بنیاد شده و کهنه و فرسوده است. در زمان بارش باران و برف، دختران ما وادار می‌شوند که به این مکتب فرسوده نروند و در منزل می‌مانند.”

آقای فلکناز می‌گوید که جوانان از این منطقه سرمایه کافی برای ادامه‌ تحصیل ندارند و از این رو مناطق دورافتاده بدخشان افغانستان به متخصصان حرفه‌ای، از قبیل پزشکان، مهندسان و امثال آنان نیاز شدید دارد.

زندگی سنگین در روستا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای فلکناز گفت که اکثر جوانان این منطقه به دلیل کمبود سرمایه نمی‌توانند تحصیل خود را در دانشگاهها در شهرهای بزرگ ادامه‌ دهند

شریف، یک جوان از جمله ساکنان ژامرج بالا می‌گوید که زندگی اجتماعی در این منطقه دشوار کوهستانی سنگین است.

شریف می‌گوید: “زندگی بسختی تیر می‌شود (می‌گذرد) و خوب نیست. ما سَرَک (راه) نداریم، از این رو تمام مواد غذایی که به این منطقه می‌آرند، ما با قیمت خیلی بالا خریداری می‌کنیم.”

شریف می‌گوید که دو کودک دارد و یکی از آنان در مکتب تحصیل می‌کند و خانواده او از حاصل مزرعه‌ای که دارند، زندگی به سر می‌برند.

اما شریف می‌گوید که از آن خوشنود است که در دو سال اخیر وی و بیش از ۵۰ نفر از ساکنان روستای ژامرج بالا به بنیاد پاسگاه مرزی به عنوان کارگر جلب شده و توانسته‌اند از حقوقی که دریافت می‌کردند، روزگار خانواده را تأمین کنند.

ولی شریف می‌گوید که بعد از به آخر رسیدن این طرح آنها باید دوباره کاری را برای خود جستجو کنند، ولی پیدا کردن کار در روستا و مناطق نزدیک به آن مشکل است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption افتتاح این پل تا اندازه‌ای مشکلات اجتماعی ساکنان ژامرج بالا را آسان کرده است

بنیاد پل ارتباطی بر فراز رودخانه پنج، در نزدیکی روستای ژامرج بالا، تا اندازه‌ای مشکلات اجتماعی مردم آن سوی رودخانه را آسان کرده است.

اما یکی دیگر از دشواریهای عمده مردم منطقه درواز بدخشان افغانستان وضعیت بهداشتی ساکنان است.

بویژه، در فصل سرما که سفر به این منطقه مشکل می‌شود، ساکنان مبتلا به بیماریهای مختلف در معاینه و مداوا با مشکل روبرو می‌شوند.

عبدالخالق جلیلی، رئیس بخش پلیس ولسوالی درواز بالا، می‌گوید همکاریهایی در رابطه با انتقال بیماران وزنین از این طرف رودخانه به بیمارستانهای نواحی بدخشان تاجیکستان با مرزبانان تاجیک دارند.

دشواریهای ازدواج

اما وی می‌گوید: "ما می‌خواستیم که چنین همکاریها ادامه‌ و تقویت یابند. همچنین، خیلی علاقه‌مندیم که تا بنیاد راهها در منطقه ما امکان یابیم که برای نیازمندی دیگر مردم از راه تاجیکستان به ما دوست استفاده کنیم."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای طوفیق می‌گوید به دلیل مشکلات مالی پسران او نمی‌توانند ازدواج کنند

آقای جلیلی می‌گوید که مشکل قاچاق مواد مخدر نیز در ناحیه تحت کنترل آنها وجود نداشته است.

گفته می‌شود، که اکثر ساکنان ژامرج بالای ولسوالی درواز افغانستان کمبضاعت هستند.

علیداد طوفیق، یک ساکن ۶۰-ساله ژامرج بالا می‌گوید که هشت فرزند دارد و دختران او از مدتها قبل ازدواج کرده‌اند. اما به سبب کمبضاعتی در چند سال اخیر نمی‌تواند برای پسران خود عروس پیدا کند.

او افزود: "دخترانم را در ۱۵ سالگی به شوهر دادم. اما حالا برای ازدواج پسران پیسه زیاد (پول زیاد) لازم است و یا باید حیوانات زیادی داشته باشی که برای پسران عروس پیدا کنی."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یکی از مشکلات عمده مردم ژامرج بالا کمبود زمین برای مزارع کشاورزی است

علیداد طوفیق می‌گوید که بسیاری از جوانان برای پیدا کردن پول برای ازدواج وادار می‌شوند که به شهرها و نواحی دیگر برای کار بروند.

اما او می‌گوید که با افتتاح پاسگاه مرزی در مرز مشترَک افغانستان و تاجیکستان وی صاحب کار شده است.

از سوی دیگر، بسیاری از ساکنان روستای ژامرج بالا گفتند که از رئیس جمهوری آینده امید دارند که برنامه کاری خود را از بنیاد راههای ارتباطی که به گفته آنها، مهمترین شاخه زندگی اجتماعی مردمان منطقه کوهستانی است، آغاز کند.