پروازهای استرالیا با متفرق شدن خاکستر آتشفشان مجددا آغاز شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption آتشفشان سانگیانگ آپی در اندونزی

با متفرق شدن ابر عظیم خاکستر آتشفشانی از آسمان شهر داروین، شرکتهای هواپیمایی استرالیا پروازهای خود به شمال آن کشور را از سر گرفته اند.

ابر خاکستر در پی فعال شدن کوه آتشفشان موسوم به سانگیانگ آپی در اندونزی به وجود آمده بود.

فعالیت‌های آتشفشانی این کوه از روز جمعه گذشته شروع شد و جریان باد به سمت جنوب خاکسترهای آن را به آسمان استرالیا برده بود.

مقامات استرالیایی گفته اند که به دلیل تداوم فعالیت آتشفشانی کوه سانگیانگ آپی، ممکن است در صورت جمع شدن مجدد ابر خاکستر آتشفشانی ناچار به قطع مجدد پروازها بشوند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پوشش خاکستر آتشفشان بر یک هواپیما در اندونزی (عکس مربوط به فوران جاوه در ژانویه ٢٠١٤ است)

امیل جنسونز، مدیر مرکز مشاوره خاکسترهای آتشفشانی داروین امروز (یکشنبه) گفته است که با ادامه فوران آتشفشان مقدار زیادی خاکستر در هوای مجاور کوه جمع شده است و این ابر خاکستر می تواند به طور بالقوه حرکت کند و برای مسافران هوایی خطر آفرین باشد.

پروازها بین استرالیا و جزیره بالی در اندونزی هم تحت‌تاثیر فعالیت‌های آتشفشانی بوده و صدها مسافر به دلیل تاخیر پروازها گرفتار شده‌ بودند.

ذرات خاکستر آتشفشانی می‌توانند به موتور هواپیماها آسیب جدی برسانند و به همین دلیل، فعالیت کوه‌های آتشفشانی در موارد متعددی بر روند سفرهای هوایی تاثیر می‌گذارد.

جزیره سانگیانگ آپی در پی فوران پیشین آتشفشان در سال ١٩٨٨ از سکنه خالی شده بود و تا به امروز کسی در آن جزیره زندگی نمی کند.

اندونزی که در شمال استرالیا واقع است، حدود ١٣٠ آتشفشان فعال دارد.

دهها هزار نفر در پی فوران یک کوه آتشفشان در جزیره جاوه اندونزی در ماه فوریه (چهار ماه پیش) ناچار شدند که خانه های خود را ترک کنند.

مطالب مرتبط