بی‌جی‌پی در قدرت؛ نگرانی از رابطه با جهان خارج

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حزب بهاراتیا جاناتا یا همان بی‌جی‌پی حزب ملیگرای هندویی است که اکنون و به دنبال انتخابات اخیر این کشور زمام امور را بدست گرفته است.

این انتخابات که در ۹ مرحله صورت گرفت در دوازدهم ماه مه به پایان رسید و نتایج آن در شانزدهم همان ماه اعلام شد.

حزب بی‌جی‌پی با اکثریت قاطع پارلمانی که در حدود سه دهه گذشته در این کشور بی‌سابقه است، پیروز انتخابات شد.

و حال حضور نارندرا مودی رهبر این حزب به عنوان نخست وزیر هند که ارشدترین مقام اجرایی کشور است، نگرانیهایی را برانگیخته است.

آقای مودی چهره‌ای است جنجالی و حوادث سال ۲۰۰۲ در گوجرات جایی که او سروزیر آن بود چهره او را مخدوش کرده است.

در خشونتهایی که در آن سال صورت گرفت بیش از ۱۰۰۰ نفر که بیشتر آنها مسلمان بودند کشته شدند. به دنبال آن حادثه مقامات آمریکا و بریتانیا تا سالها از دیدار با آقای مودی خودداری کردند.

حضور او حال به عنوان نخست وزیر هند نگرانیهایی را در روابط این کشور با دنیای خارج ایجاد کرده است.

اگرچه جاوید احمد خان، استاد دانشگاه، نظر متفاوتی دارد: "کشورهای جهان به هند به عنوان بازاری برای جلب سرمایه گذاری نگاه می کنند و این کشورها هند را برای منافع خود نیاز دارند بنابر این به نظر من در آینده نکته اصلی با توجه به حضور آقای مودی در راس قدرت تقویت روابط بویژه اقتصادی با جهان خارج است."

آقای مودی در طی سالها قدرت در ایالت گوجرات، این منطقه را به یکی از قطبهای اقتصادی کشور تبدیل کرده است.

آمریکا و بریتانیا نیز از انتخاب آقای مودی استقبال کرده و گفته‌اند که امیدوارند که با هند روابط حسنه‌ای داشته باشد.

اما جدای از این کشورها، بسیاری نگران حضور فردی مانند آقای مودی و حزب هندوگرای بی‌جی‌پی و رابطه آن با دشمن و رقیب دیرینه خود یعنی پاکستان هستند.

دو کشور سه بار بایکدیگر جنگ داشته و بارها درگیرهای شدید نظامی که آنها را تا آستانه جنگ تام عیار پیش برده است، بین این دو رخ داده است.

اما شوکت پراچا، روزنامه نگار پاکستانی، می‌گوید که چنین تعبیری ضرورتا درست نیست.

"در بیست و پنج سال گذشته تنها نخست وزیر هندی که از پاکستان دیدار داشته آقای آتال بیهاری واجپایی از همین حزب بی‌جی‌پی بوده است. در طول ۱۰ سال گذشته و حاکمیت حزب کنگره آقای منموهان سینگ هیچگاه از پاکستان دیدار نکرد بنابر این بی‌ جی پی حداقل تلاش کرده تا با پاکستان روابط نزدیکی داشته باشد و اگر آقای مودی بخواهد جا پای آقای واچپایی بگذارد نقشه راه آماده است."

او همچنین تاکید می کند که حضور دو رهبر پرقدرت در دو کشور چون هردو از حمایت قاطع پارلمانی برخوردارتند، می‌تواند به حل مشکلات دو کشور کمک کند.

هند کشوری است بزرگ با اقتصادی عظیم که برای حرکت آن نیاز به مصرف انرژی دارد.

این کشور چهارمین وارد کننده نفت در جهان است و در همین چارچوب و به گفته تحلیلگران و علیرغم تحریمهای آمریکا علیه ایران، روابط با تهران برای این کشور اهیمت ویژه‌ای دارد.

جاوید احمد خان می‌گوید: "در اوایل ماه فوریه سال جاری حدود ۳ ماه پیش جواد ظریف وزیر خارجه ایران به هند آمد با پیامی روشن که ما می‌خواهیم فصل تازه ای با هند را شروع کنیم بیاید روابط اقتصادی و استراتژیک خود را احیا کنیم. برای هند ایران بازار سرمایه گذاری خوبی است و ایران گفته که بازار انرژی خود خود را به روی دنیای خارج باز می‌کند و هند خواهان مشارکت در این بازار است."

مسایل اقتصادی و تورم بالا و مبارزه با بیکاری محور این دوره از مبارزات انتخاباتی در هند بود.

به گفته خبرنگاران، برای کمک به حل این مشکلات بازار اقتصاد هند باید حرکت کند و فعالتر شود.

در همین چارچوب بسیاری از تحلیلگران منطقه‌ای معتقدند که روابط بین‌المللی قواعد خاص خود را دارد و هند اگر بخواهد قدرت اقتصادی و منطقه‌ای خود را حفظ کند و منزوی نشود، باید به قواعد این بازی تن دهد و روابط خود را با کشورهای جهان به مخاطره نیاندازد.