خروج از پاکستان به شرط داشتن کارت واکسیناسیون علیه فلج اطفال

حق نشر عکس Reuters

از این به بعد مسافرانی که از پاکستان به خارج می‌روند باید با مدرک ثابت کنندکه واکسن فلج اطفال را زده‌اند.

این تصمیم به خاطر افزایش ابتلا به فلج اطفال در پاکستان و با توصیه سازمان بهداشت جهانی گرفته شده است.

شمار مبتلایان به این بیماری در پاکستان از هشت مورد در شش ماه اول سال گذشته میلادی به شصت و هفت مورد در نیمه اول امسال رسیده است.

حملات طالبان پاکستان در دو سال گذشته، برنامه دولت برای واکسیناسیون را مختل کرده است.

حدود ۱۰ سال پیش پاکستان به ریشه‌کن کردن بیماری فلج اطفال نزدیک شد. اما رواج "نظریه های توطئه"، افزایش قدرت طالبان و کشتن کارمندان مبارزه با فلج اطفال، پیشرفت های گذشته پاکستان در این زمینه را تضعیف کرده و این روند معکوس شده است.

پاکستان یکی از سه کشور جهان است که بیماری فلج اطفال هنور در آنها شیوع دارد. سازمان بهداشت جهانی اخیرا در مورد شیوع مجدد این بیماری در نقاط مختلف جهان هشدار داده است.

به گفته خبرنگاران، یکی از دلایل شیوع فلج اطفال در پاکستان این است که ادارات مسئول هنوز هم نمی‌توانند تمامی کودکان را در مناطق آسیب پذیر واکسینه کنند.

خشونت در این مناطق بسیار شدید است و به عقیده بسیاری از ناظران، دلیل این حملات خشونت‌آمیز در حقیقت مخالفت طالبان پاکستان با اجرای برنامه‌های واکسینه کردن کودکان است.

همزمان با افزایش تعداد کارمندانی که در این حملات کشته می‌شوند، موارد بروز و شیوع ویروس فلج اطفال نیز در مناطق وقوع حملات افزایش می‌یابد.

در چهار ماه اول سال جاری، در پاکستان ۵۹ مورد از ابتلا به ویروس فلج اطفال گزارش شده که برای این فصل از سال، که معمولا انتقال این ویروس بسیار کمتر از ماه های دیگر است، رقم بسیار زیادی محسوب می شود. ۴۲ مورد از این تعداد، فقط مربوط به مناطق قبیله‌ای وزیرستان شمالی است.

در عین حال رواج نظریه های توطئه در برخی از مناطق بسیار سنتی و مذهبی پاکستان نیز، در مقابل انجام واکسیناسیون در این مناطق ایجاد مانع کرده است.

مطابق این نظریه ها، واکسیناسیون اقدامی برای "عقیم کردن" کودکان مسلمان است یا در راستای اجرای برنامه‌های جاسوسی کشورهای غربی صورت می گیرد.

مطالب مرتبط