بی‌جی‌پی در قدرت؛ نگرانی از رابطه با مسلمانان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مسلمانان اقلیتی بزرگ را در جامعه هند تشکیل می‌دهند. اقلیتی که تعداد آنها را حدود ۲۰۰ میلیون نفر تخمین می‌زنند.

حال که حزب بهاراتیا جاناتا موسوم به بی‌جی‌پی که یک حزب ملیگرای هندو است و به دنبال انتخابات اخیر این کشور زمام امور را بدست گرفته است، موضوع مسلمانان و رابطه این حزب با آنها به نگرانیهایی دامن زده است.

این نگرانیها از سویی به دلیل مواضع حزب بی‌جی‌پی در کل و از سوی دیگر حضور نارندرا مودی رهبر این حزب به عنوان نخست وزیر کشور است.

نکته مهم به گفته برخی از ناظران در این رابطه شاید این باشد که حزب بی‌جی‌پی با اکثریت قاطع پارلمانی که در حدود سه دهه گذشته در این کشور بی‌سابقه است، پیروز انتخابات شد.

در عین حال آقای مودی چهره‌ای است جنجالی و حوادث سال ۲۰۰۲ در گوجرات جایی که او سروزیر آن بود چهره او را مخدوش کرده است.

در خشونتهایی که در آن سال صورت گرفت بیش از ۱۰۰۰ نفر که بیشتر آنها مسلمان بودند کشته شدند.

مقامات قضایی هند آقای مودی را از دست داشتن مستقیم در آن حوادث تبرئه کرد.

اما بسیاری از مسلمانان هند در رابطه با آن حوادث هنوز ناراضی هستند.

طارق انور روزنامه‌نگار هندی می گوید: "من موهان سینگ نخست وزیری که اکنون جای خود را به آقای مودی داده رسما و در پارلمان از خشونت علیه اقلیت سیک در سال ۱۹۸۴ پوزش خواست اما آقای تاکنون اقدام مشابهی نکرده و تلاش می‌کنه تا بگه آنچه او انجام داده و عملکردش درست بوده است."

مسلمانان هند در نقاط مختلف این کشور پراکنده هستند و بسیاری از آنان علاوه بر تعدادی از مشکلات ملی دارای بسیاری از مشکلات منطقه‌ای و محلی هستند.

و آنگونه که آقای انور می‌گوید مسلمانان هیچگاه متحد نبوده و این مشکل از سوی احزاب دیگر مانند بی‌جی‌پی مورد استفاده قرار گرفته است: "مسلمانان در هر جبهه‌ای شکست خورده و متحد نبوده‌اند؛ آنقدر تفرقه بین آنهاست که حتی نمی‌توانند در مثلا یک موضوع خاص متحد شوند نکته‌ای که آقای مودی و حزبش از آن بهربرداری کرده است. درسته که مسلمانان احساس عدم امنیت دارند اما این مهم نیست باید تلاش و مبارزه کرد و متحد بود و مبارزه کرد و با دولتها در تماس مستقیم بود."

اما اکنون و با نتیجه انتخابات اخیر تعداد کرسیهای مسلمنانان در مجلس نمایندگان این کشور، لوک‌ سبها در پایین‌ترین حد خود از دهه ۵۰ میلادی تاکنون رسیده است.

نکته‌ای که به گفته عده‌ای می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد. اگرچه جاوید احمد خان، استاد دانشگاه در دهلی با این نگاه موافق نیست: "آقای مودی گفته که برای همه مردم کشور و موفیت هند کار خواهد کرد؛ هندی بدون فساد بنابر این فکر نکنم که آنها بتوانند کشور بزرگی مثل هند را که دارای ۱۵ درصد جمعیت مسلمان است بدون درنظر گرفتن آنها اداره کنند."

همزمان نگاهی به آمارهای انتخاباتی نشان می‌دهد که حزب بی‌جی‌پی در برخی از نواحی مسلمانان نیز موفقیتهایی داشته است.

آقای مودی در ایالت گوجرات موفقیتهایی داشته است و این ایالت را به یکی از مراکز اقتصادی کشور تبدیل کرده است، او در طول مبارزات انتخاباتی خود بر ادامه این تحول و تکرار "تجربه" گوجرات در دیگر مناطق هند،تاکید کرده است.

در عین حال برخی از مسلمانان معتقدند که دولت حزب کنگره که جای خود را به بی‌جی‌پی داده است در عمل کاری بویژه در زمینه‌های اقتصادی برای آنها نکرده است و حالا شاید بی‌جی‌پی فرصتی داشته باشد تا برای آنها کاری کند.

مطالب مرتبط