ایالت تازه‌ای در هند متولد شد

حق نشر عکس AFP
Image caption تلانگانا رسما در نیمه شب گذشته به وقت محلی اعلام موجودیت کرد

با جدا شدن بخش شمالی ایالت آندرا پرادش و استقلال آن، رسما ایالت جدیدی با نام تلانگانا پا به جغرافیای سیاسی هند گذاشت.

تاسیس این ایالت در جنوب شرقی هند در پی اعتراضات گسترده این منطقه صورت گرفت که می‌گفتند شهرهای این منطقه زیر سایه شهرهای بزرگتر بخش‌های جنوبی ایالت آندرا پرادش قرار داشت و توجهی به آنها نمی‌شد.

تلانگانا که رسما در نیمه شب گذشته به وقت محلی اعلام موجودیت کرد، بیست و نهمین ایالت هند است.

این ایالت ۳۵ میلیون نفری، ۱۰ بخش سابق آندرا پرادش و شهر حیدرآباد، مرکز این ایالت را در بر می‌گیرد.

قرار است حیدرآباد که اکنون در تلانگانا قرار دارد، برای ده سال مرکز مشترک دو ایالت باشد و سپس آندرا پرادش مرکز دیگری داشته باشد.

زبیر احمد، خبرنگار بی‌بی‌سی در حیدرآباد می گوید که شب گذشته تمام شهر غرق در شادمانی بود و مردم با پرچم های صورتی رنگ (رنگ حزب خواهان استقلال تلانگانا) اعلام موجودیت ایالت تلانگانا را جشن گرفتند.

کریشناک، یکی از رهبران دانشجویان در حیدرآباد به بی‌بی‌سی گفت: "فداکاری مردم و جوانان ما در این جنبش به تشکیل ایالت جدیدی انجامید."

او گفت که اشتغال برای هزاران جوان باید اولویت اصلی دولت جدید باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption مردم آندرا پرادش و تلانگانا هر دو به زبان تلوگو صحبت می کنند

اما همه شهروندان حیدرآباد هم از استقلال این ایالت خوشحال نیستند. ای راوی که شغلش در حوزه فناوری اطلاعات است از دو پاره شدن ایالتش ناراحت است.

او به بخش هندی بی‌بی‌سی گفت: "روز غمگینی است. ما به یک زبان حرف می زنیم و تفاوت هویتی نداریم. سیاستمداران برای تقسیم این ایالت نقش کثیفی ایفا کردند."

مردم آندرا پرادش و تلانگانا هر دو به زبان تلوگو صحبت می کنند.

خبرنگاران می گویند که از لحاظ اقتصادی آندرا پرادش عملا دو پاره بود و مردم ایالت تلانگانای امروزی احساس می کردند به آنها بی توجهی می شود.

مجلس اعلای هند در ماه فوریه تاسیس ایالت تلانگانا را تصویب کرده بود. هر چند که با مخالفت نمایندگان حزب کنگره که در آندرا پرادش حاکم بود روبرو بود.

در پی این مصوبه کیران کومار ردی، رئیس دولت آندرا پرادش استعفا کرد.

مطالب مرتبط