خوان کارلوس، پادشاه اسپانیا از سلطنت کناره‌گیری می‎کند

Image caption زمانی که خوان کارلوس به سلطنت رسید، ۴۴ سال بود که اسپانیا پادشاه نداشت

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا اعلام کرده است که خوان کارلوس، پادشاه این کشور از سلطنت کناره گیری می کند.

خوان کارلوس که اکنون ۷۶ ساله است در سال ۱۹۷۵ و پس از مرگ فرانکو، دیکتاتور اسپانیایی بر تخت سلطنت نشست.

زمانی که او به سلطنت رسید، ۴۴ سال بود و اسپانیا پادشاه نداشت.

قرار است شاهزاده فلیپه، ولیعهد اسپانیا جایگزین پدرش شود.

از خوان کارلوس در عمده چهار دهه سلطنتش به عنوان یکی از پادشاهان محبوب جهان یاد می شد، اما در سال های اخیر با توجه به رسوایی های مالی خانواده سلطنتی بسیاری از اسپانیایی ها اعتماد خود را نسبت به او از دست داده اند.

شاهزاده کریستینا، دختر خوان کارلوس و همسر او به اتهام پولشویی و تقلب مالیاتی به دادگاه احضار شدند. در پی این رسوایی مالی مردم اسپانیا بارها خواهان کناره گیری خوان کارلوس شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خوان کارلوس (چپ) پس از مرگ فرانکو، دیکتاتور اسپانیایی (راست) بر تخت سلطنت نشست

یکی دیگر از مواردی که به افول محبوبیت او کمک کرد، برکناری اش از ریاست افتخاری سازمان غیر دولتی صندوق جهانی حیات وحش به خاطر سفرش به آفریقا برای شکار فیل بود.

سال گذشته اعضای شاخه اسپانیایی صندوق جهانی حیات وحش با اکثریت قاطع آرا به حذف کرسی افتخاری پادشاه اسپانیا رای دادند و اعلام کردند که شرکت خوان کارلوس در این شکار با اهداف این سازمان سازگار نیست.

آقای راخوی در اطلاعیه ای گفته است: "اعلیحضرت، پادشاه خوان کارلوس به من اطلاع دادند که قصد دارند از سلطنت کناره گیری و سلطنت را به جانشین خود منتقل کنند."

او گفت که دلیل کناره گیری پادشاه را نمی داند و پادشاه خود درباره آن توضیح خواهد داد، اما گفت که سلامت پادشاه رو به افول است و در چند سال اخیر بارها لگن خاصره اش را عمل کرده است.

اسپانیا قانون مشخصی برای کناره گیری و جایگزنی پادشاه و انتخاب ولیعهد ندارد و به گفته آقای راخوی، وزیران دولت در جلسه ویژه ای ولیعهد بعدی را انتخاب خواهند کرد.