دولت جدید ائتلافی فلسطینی کار خود را آغاز کرد

حق نشر عکس AFP.Getty Images
Image caption محمود عباس در حال تحویل حکم سرپرستی دولت ائتلافی به رامی حمدالله

دولت جدید ائتلافی فلسطینی امروز (دوشنبه ۱۲ خرداد) پس از ادای سوگند در رام‌الله کار خود را آغاز کرد. دولت جدید از ۱۷ وزیر تشکیل شده که از نظر سیاسی مستقل هستند و قرار است شش ماه دیگر انتخابات برگزار کنند. ریاست دولت جدید را رامی حمد الله بعنوان نخست وزیر موقت بر عهده دارد.

این وزرا در مراسمی که در مقر محمود عباس در رام الله برگزار و از تلویزیون پخش شد سوگند خوردند. با روی کار آمدن دولت جدید، دولت قبلی که در کنترل حماس بود استعفا کرد.

امید می‌رود با به قدرت رسیدن این دولت اختلاف فتح و حماس پس از حدود هفت سال به پایان رسیده باشد.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی با استقبال از شروع کار دولت ائتلافی گفت: "برگ سیاهی در تاریخ ورق خورد".

"امروز با تشکیل دولت اجماع ملی، ما پایان تفرقه بین فلسطینی ها را که به کشور آسیب زده را اعلام می کنیم."

اسماعیل هنیه نخست وزیر دولت حماس، پس از استعفا از آغاز کار دولت جدید استقبال کرد و آن را "دولت یک ملت و یک سیستم سیاسی" توصیف کرد:

"ما از دولت بیرون می‌رویم اما با ملت می‌مانیم، ما وزارتخانه ها را ترک می‌کنیم اما ملت را نه."

فتح و حماس که کابینه مشترک را تشکیل داده‌اند از سال ۲۰۰۷ که حماس فتح را از نوار غزه بیرون راند با یکدیگر در تضاد بوده‌اند.

حماس که اسرائیل آن را یک سازمان تروریستی می داند با صلح فلسطینی ها و اسرائیل مخالف است هر چند که محمود عباس اعلام کرده دولت جدید به توافق‌های قبلی پایبند خواهد ماند.

با این حال اسرائیل اعلام کرده با دولتی که از حمایت حماس برخوردار باشد تعامل نخواهد کرد.

اسرائیل تصمیم محمود عباس برای مصالحه با حماس را محکوم کرد. دولت این کشور حدود دو ماه پیش مذاکرات صلح با فلسطینی ها را به دلیل توافق فتح و حماس متوقف کرد و اعلام کرده تقریبا تمام هماهنگی‌های امنیتی با آنها را معلق خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمود عباس و وزرای دولت ائتلافی

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از دولت های دیگر خواست تا در به رسمیت شناختن دولت جدید عجله نکنند. او دیروز در جلسه دولت اسرائیل گفت: "حماس سازمانی تروریستی است که خواستار نابودی اسرائیل است و جامعه بین المللی نباید آن را بپذیرد. آنها باعث تحکیم صلح نمی‌شوند بلکه تروریسم را مستحکم می‌کنند."

دفتر رامی حمدالله در بیانیه‌ای اظهارات آقای نتانیاهو را محکوم کرد و آن را بخشی از برنامه ای خواند که هدفش "تحکیم اشغال اسرائیل از هر راه ممکن" است.

اسرائیل به دلیل آنچه اقدامات امنیتی برای جلوگیری از حملات توصیف می‌کند به شدت خروج افراد از نوار غزه را کنترل می‌کند و به سه نفر از اعضای دولت جدید که در نوار غزه اقامت دارند اجازه نداد برای مراسم به کرانه باختری سفر کنند.

آمریکا هم که از گفتگوهای صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل حمایت می‌کند درباره نقش حماس در دولت جدید اظهار نگرانی کرده است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا دیروز در گفتگویی تلفنی با محمود عباس گفت دولت جدید "باید به اصل عدم خشونت متعهد باشد، دولت اسرائیل را به رسمیت بشناسد و توافق های قبلی را هم بپذیرد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت ائتلافی از حمایت فتح و حماس برخوردار است

در سال ۲۰۰۶ پس از تشکیل دولت ائتلافی فتح و حماس، آمریکا و کشورهای غربی میلیون‌ها دلار کمک مالی به دولت خودگردان فلسطینی را به دلیل مشارکت حماس در دولت متوقف کردند.

محمود عباس در سال ۲۰۰۷ یک روز پس از آنکه حماس، فتح را از نوار غزه بیرون راند، دولت حماس را منحل کرد اما حماس این تصمیم را نپذیرفت.

پس از آن حماس به کنترل و حکومت در غزه ادامه داد و فتح به کنترل کرانه غربی.

فلسطینی ها از این شکاف ناراضی بودند اما تلاش‌های متعدد برای مصالحه تا بحال بی‌نتیجه مانده بود.

با این حال انزوای حماس در غزه و ناکامی گفتگوهای صلح با اسرائیل در رسیدن به دستاوردی عینی، زمینه را برای اینکه فتح و حماس به اختلافات پایان دهند، کمک کرد.

مطالب مرتبط