بازداشت ۹ شاگرد مکاتب به ظن قتل یک نوجوان

نابالغان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارشناسان می‌گویند که یکی از سببهای دست زدن نابالغان به صادر کردن جرم عدم نظارت بر آنها از سوی بسیاری از والدین بوده است

وزارت امور داخله تاجیکستان می‌گوید که ۱۰ نفر از ساکنان شهر دوشنبه، پایتخت، را به ظن لت و کوب و قتل یک شاگرد دبیرستان در این شهر بازداشت کرده است.

طبق خبر سایت رسمی این وزارت که روز دوشنبه ۲ ژوئن به نشر رسیده است، در میان این افراد تنها یک نفر ۱۹ ساله بوده و باقی همه شاگردان مدارس متوسطه و لیسه‌های این شهر هستند.

بازداشت این افراد در پی لت و کوب و شدیدا زخمی شدن شمس‌الدین ظریف اف، پسر ۱۷ ساله، ساکن شهر دوشنبه و بردن شکایت از سوی آقای ظریف اف در مورد جان دادن پسرش صورت می‌گیرد.

طبق خبر پلیس آقای ظریف اف در شکایت خود آورده است که روز ۳۰ مه گروهی از افراد نامعلوم، پسر او را که شاگرد کلاس ۱۱ دبیرستان بوده است، شدیدا لت و کوب کرده و قسمت شکم او را پاره کرده و از جای واقعه فرار می‌کنند. در نتیجه جراحت سنگین شکم، این نوجوان در بیمارستان جان خود را از دست داده است.

کارمندان پلیس می‌گویند که در پی این واقعه آنها گروه فوری جستجویی را تأسیس داده و روز ۳۱ مه بهر‌الله عصایف، ساکن شهر دوشنبه متولد سال ۱۹۹۵ را همراه با ۹ نفر با سنهای بین ۱۷ تا ۱۸ ساله بازداشت کرده‌اند.

پلیس از جوانان خواسته است تا از اعمال خشونت علیه همدیگر دست کشند.

این در حالیست که در پنج سال اخیر افزایش زد و خورد نابالغان به یک موضوع داغی در شهر دوشنبه و مناطق دیگر تاجیکستان تبدیل یافته است.

در اواسط ماه فوریه سال جاری نیز کارمندان انتظامی از زد و خورد میان شاگردان از ۱۶ تا ۱۸ ساله دبیرستانهای شماره‌ ۵۹ و ۳۲ شهر دوشنبه خبر داده بودند. در آن زد و خورد نیز یک نابالغ شدیدا زخمی شد و پنج - شش در این رابطه بازداشت شدند.

از سوی دیگر کارشناسان از افزایش جرایم، از جمله سرقت و اوباشگری در میان نابالغان در تاجیکستان در پنج ماه سالی جاری اظهار نگرانی کرده‌اند.

به گفته عده‌ای از آنها، یکی از سببهای سر زدن زد و خوردها میان نابالغان و دست زدن عده‌ای از آنها به جرایم عدم نظارت بر کودکان و نوجوانان از سوی عده زیاد والدین در تاجیکستان می‌باشد.

طبق گزارشهای رسمی، در حال حاضر در زندان برای نابالغان در تاجیکستان حدود ۶۰ نفر از کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ ساله برای صادر کردن جرایم مختلف زندانی هستند.