حمله جدایی طلبان به یک مرکز فرماندهی مرزی در شرق اوکراین

حق نشر عکس na
Image caption گفته می شود مهاجمان یونیفورم به تن دارند

به گفته دولت اوکراین حمله صدها نفر از جدایی طلبان در شرق اوکراین به یک مرکز فرماندهی مرزی در نزدیکی شهر لوهانسک ادامه دارد.

سازمان مرزی اوکراین گفت که در جریان این حمله و آتش مقابل پنج جدایی طلب کشته و هشت نفر آن زخمی شده اند. هفت گارد مرزی هم مجروح شده اند.

در پی حمله یک هواپیمای نظامی اوکراین به کمک فراخوانده شد.

همزمان انفجاری در ساختمان اصلی دولت منطقه ای در لوهانسک که چندین هفته قبل به اشغال جدایی طلبان درآمد روی داده است.

علت انفجار فورا معلوم نشد. گزارش های تایید نشده حاکی از مرگبار بودن انفجار است.

گروه های هوادار روسیه ارتش اوکراین را به انجام حمله ای هوایی به ساختمان متهم کردند.

کیف این اتهام را رد کرد و گفت که جدایی طلبان در ساختمان ممکن است به اشتباه باعث انفجار یک سیستم سیار موشک ضدهوایی شده باشند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای نوشت: "مقام های کیف بار دیگر مرتکب جنایت علیه مردم خود شده اند."

در سایر تحولات:

  • کمیسیون انتخاباتی اوکراین رسما پترو پوروشنکو را برنده انتخابات ریاست جمهوری ۲۵ مه اعلام کرد و گفت او ۵۴.۷ درصد آرا را به دست آورده است.
  • شرکت گازپروم روسیه پس از دریافت بخشی از طلب خود از اوکراین به این کشور مهلت بیشتری برای پرداخت کامل هزینه گاز صادراتی را داده است. این شرکت قبلا تهدید کرده بود اگر اوکراین صورت حسابش را به طور کامل پرداخت نکند گاز آن کشور را قطع کند.
  • بنابه گزارش ها مسکو اخطار داده است که اگر تحولات عمده ای در شرق و بخش مرکزی اروپا اتفاق بیافتد، موافقتنامه همکاری با ناتو را لغو کند و "تدابیری با ماهیت نظامی" اتخاذ کند.
  • دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز جمعه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفتگو خواهد کرد تا مسکو را به کمک به کاهش تنش در شرق اوکراین تشویق کند.

خبرنگاران می گویند که جدایی طلبان در حمله به مواضع دولتی، بیش از پیش تهاجمی عمل می کنند.

شرق اوکراین برای چندین هفته صحنه درگیری های مرگبار میان نیروهای دولتی و شورشیان هوادار روسیه بوده است.

پترو پوروشنکو رئیس جمهور منتخب اوکراین قول داده است که اولویت او پایان درگیری در شرق کشور است.

اما درگیری ها در روزهای اخیر تشدید شده است. شورشیان می گویند حداکثر صد نفر را در تلاش ناکام برای اشغال فرودگاه بین المللی دونتسک در روز ۲۶ از دست داده اند.

جدایی طلبان بعد از رفراندومی در روز ۱۱ مه در دو منطقه دونتسک و لوهانسک اعلام استقلال کردند. کیف و متحدان غربی آن همه پرسی را به رسمیت نمی شناسند.

اقدام جدایی طلبان در این مناطق در پی اقدام مشابه منطقه خودمختار کریمه در جنوب اوکراین بود که روسیه آن را به خاک خود الحاق کرد.

مطالب مرتبط