بازداشت فعالان سیاسی چین در آستانه سالگرد سرکوب تیان‌آنمن

حق نشر عکس AP
Image caption حضور نیروهای امنیتی و خودروهای ویژه در نزدیکی میدان تیانانمن مشهود است

چین تدابیر امنیتی گسترده ای را در سالگرد کشتار تیان‌آنمن به اجرا گذاشته است.

در آستانه بیست و پنجمین سالگرد کشتار طرفداران دموکراسی در میدان تیان‌آنمن پکن، نیروهای امنیتی این کشور تدابیر ویژه ای را پیش بینی کرده و همزمان، شماری از وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالان منتقد حکومت را بازداشت کرده‌اند. تمامی جستجوهای اینترنتی مربوط به کشتار سال ۱۹۸۹ و اخبار مرتبط با تظاهرات طرفداران دموکراسی در آن زمان فیلتر شده‌اند و طبق گزارش‌ها، دسترسی به گوگل نیز با محدودیت هایی مواجه است.

روز ۴ ژوئن سال ۱۹۸۹ دولت چین واحدهای ارتش همراه با تعدادی تانک را برای سرکوب اعتراض دانشجویان طرفدار دموکراسی‌ به میدان تیان‌آنمن فرستاد و به این اعتراض‌ها با کشته و مجروح شدن شمار نامعلومی از معترضان پایان داد.

شمار کشته شدگان این حرکت اعتراضی از چند صد تا چند هزار نفر ذکر شده است. تجمع تیان‌آنمن بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی در چین از زمان تاسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ بود. در جریان این تظاهرات، صدها هزار نفر خواهان اصلاحات دموکراتیک در کشور شدند اما پس از چندین هفته تظاهرات نسبتا مسالمت آمیز، دولت چین در ۴ ژوئن به اعزام واحدهای ارتش و کشتار معترضان متوسل شد. تحلیلگران می‌گویند محدودیت‌های وضع شده در بیست و پنجمین سالگرد کشتار تیان‌آنمن بسیار شدیدتر از سال‌های پیش است.

فشار بر منتقدان

مقامات چینی از چند هفته پیش دست به بازداشت منتقدان و فعالان سیاسی و اجتماعی زدند و نسبت به هر گونه اقدامی برای بزرگداشت این مراسم هشدار دادند.

حق نشر عکس AP
Image caption حکومت چین تجمع طرفداران دموکراسی در تیانانمن را با خشونت را متفرق کرد

طی روزهای اخیر سرکوب‌ها شدت یافته و طبق گزارش‌ها، روز دوشنبه یک هنرمند چینی استرالیایی بازداشت شد. گئو جیان یک روز پس از آن که روزنامه فایننشال تایمز لندن مصاحبه مفصلی از او را منتشر کرد، بازداشت شد. یک گروه حقوق بشر چینی مستقر در آمریکا می‌گوید حداقل ۲۰ استاد دانشگاه، وکیل و فعال سیاسی و اجتماعی طی چند روز اخیر بازداشت شده‌اند. باشگاه خبرنگاران خارجی مقیم چین نیز بیانیه‌ای صادر کرده که در آن افزایش ارعاب و آزار و اذیت خبرنگاران خارجی محکوم شده است. اخیرا یک گروه رسانه‌ای فرانسه که در حال مصاحبه بامردم در باره سرکوب میدان تیان‌آنمن بود، توسط پلیس بازداشت و برای شش ساعت مورد بازجویی قرار گرفت و اعضای این گروه مجبور شدند یک نوار ویدیویی حاوی اعترافات خود را ضبط کنند.

تشدید تدابیر امنیتی

شاهدان عینی گفته‌اند که تدابیر امنیتی در اطراف میدان تیان‌آنمن به شدت افزایش یافته و نیروهای ویژه پلیس در پل‌ها و خیابان‌های منتهی به این میدان مستقر شده‌اند. در زمان بروز اعتراضات در سال ۱۹۸۹، دولت چین این تظاهرات را شورش‌های ضد انقلابی خواند و از آن زمان هم، هیچ رویداد و مراسمی را به مناسبت این کشتار برگزار نمی‌کند و اجازه برپایی آن را هم نمی‌دهد. با اینهمه، به مناسبت سالگرد کشتار تیانانمن، روز یکشنبه صدها نفر در خیابان‌های هنگ کنگ تظاهراتی برگزار کردند و انتظار می‌رود فردا، چهارشنبه نیز هزاران نفر به یاد قربانیان کشتار تیانآنمن دست به تظاهرات بزنند. در تایوان نیز قرار است مراسمی به همین مناسبت برگزار شود.

مطالب مرتبط