درگیری شدید نیروهای دولتی با جدایی طلبان در شرق اوکراین

حق نشر عکس GENYA SAVILOV.AFP.Getty Images
Image caption یک سرباز اوکراینی در یک ایست بازرسی بیرون اسلویانسک

رسانه‌های روسیه و اوکراین از نبرد شدید در داخل و اطراف شهر اسلویانسک در شرق اوکراین خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس روسیه نیروهای اوکراین امروز (سه شنبه ۱۳ خرداد) اسلویانسک را هدف آتش‌باری قرار داده‌اند و هواپیماهای اوکراینی هم بر بالای شهر پرواز می‌کنند.

به گزارش رسانه های محلی نیروهای جدایی طلب به چند پاسگاه حمله کرده‌اند که در جریان آن یک نفر از نیروهای امنیتی کشته و سیزده نفر زخمی شده‌اند.

به گفته وزارت کشور اوکراین، اکنون راه‌هایی که جدایی‌طلبان مسدود کرده بودند باز شده است.

در هفته‌های گذشته مناطق روسی زبان شرق اوکراین صحنه در گیری‌های خونین نیروهای دولتی اوکراین از یک سو و جدایی‌طلبان و افراد مسلح طرفدار روسیه بوده است.

شبه نظامیان طرفدار روسیه برخی از مراکز حیاتی در منطقه را اشغال کرده بودند و درگیری برای بازپس گیری آنها در جریان است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مردم به دلیل ناامنی در حال ترک شهر اسلویانسک هستند

آرسن آواکوف وزیر کشور اوکراین از مردم اسلویانسک خواسته تا زمانی که عملیات علیه شبه نظامیان طرفدار روسیه ادامه دارد از خانه های خود خارج نشوند.

او در صفحه فیس‌بوک خود نوشت "مرحله ای از عملیات ضد تروریستی فعالانه در جریان است."

ایتارتاس از منابع نظامی نقل کرده که در گیری شدیدی در شمال شرقی اسلویانسک در جریان است، ارتش اوکراین امروز عملیات خود را به سمت روستای مجاور، سمیونوکا گسترش داده و صدای رگبار مسلسل در بخشهایی از این روستا شنیده می‌شود.

جدایی‌طلبان مدعی هستند که دو جنگنده، یک هلی‌کوپتر و تعدادی از تانک های ارتش اوکراین را منهدم کرده‌اند اما منابع مستقل این موضوع را تایید نکرده اند. ارتش اوکراین هم این سقوط دو هواپیما را تکذیب کرده است.

حق نشر عکس VIKTOR DRACHEV.AFP.Getty Images
Image caption از آغاز فعالیت‌های جدایی‌طلبانه در شرق اوکراین، ۱۸۰ نفر از مردم کشته شده‌اند

ایتارتاس همچنین گزارش کرده شب گذشته در گیری هایی در شهر کراماتوسک در ده کیلومتری اسلویانسک جریان داشته و صدای انفجار و آتش توپخانه از فرودگاه کوچک شهر شنیده شده است. سه جدایی طلب هم در این شهر کشته شده اند.

دیروز هم صدها جدایی طلب به یک مقر فرماندهی مرزی در شهر لوهانسک حمله کردند و گزارش شده پنج شبه نظامی کشته و هشت نفر زخمی شده اند. هفت نفر از نیروهای مرزی هم مجروح شده‌اند.

پترو پروشنکو رئیس جمهور تازه منتخب اوکراین اولویت خود را پایان بخشیدن به نا آرامی های شرق اوکراین اعلام کرده بود اما این درگیری‌ها بعد از ریاست جمهوری او شدت یافته است.

مطالب مرتبط