آمادگی آمریکا برای کمک در تحکیم مرزهای تاجیکستان

رحمان-بیسوال حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیشا دیسای بیسوال با پرزیدنت رحمان توسعه همکاریهای دوجانبه و مسائل امنیت منطقه را بررسی کرده است

یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است، کشورش درصدد است، به تاجیکستان در تأمین امنیت مرزهایش با افغانستان کمکهای فنی ارائه کند.

نیشا دیسای بیسوال، دستیار وزیر خارجه آمریکا که شام دوشنبه ۲ ژوئن پس از دیدار و گفتگو با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در جمع خبرنگاران گفت که تاجیکستان با افغانستان مرز مشترَک طولانی داشته و برای تحکیم مرزهای جنوبی خود به کمکهای فنی نیاز دارد.

ضمنا، آمریکا در چارچوب طرحهای ویژه به نیروهای مرزبان تاجیکستان در تحکیم مرزهای جنوبی این کشور، احداث دیدبانگاهها و تأمین مرزبانان با تجهیزات معاصر فنی کمک کرده است.

از جمله، آمریکا در چهارچوب برنامه “نظارت واردات و امنیت مرز” از سال ۲۰۰۲ تا به حال به نیروهای مرزبان تاجیکستان به مقدار ضروری وسایل نقلیه و مخابرات، لباس نظامی یکسان ارسال کرده و در بازآموزی افسران نیروهای مرزبانی کمک کرده است.

دو سال قبل، سفارت ایالات متحده آمریکا در شهر دوشنبه به نیروهای مرزبانی تاجیکستان ۲۲ عدد خودروی ویژه مرزبانی اهدا کرده بود. در سال ۲۰۰۶ نیز آمریکا به مرزبانان تاجیک ۱۰ عدد خودروی مشابه اهدا کرده بود.

این خودروها کوچک با چرخهای بزرگ که دو نفره است در گشت‌زنی مناطق دشوارگذر مرزی در پاسگاههای پنج، فرخار و شورا‌‌ آباد به کار گرفته شده است.

نیشا دیسای بیسوال به منظور شرکت در مشورت سیاسی سالانه تاجیکستان و آمریکا در رأس یک هیئت آمریکا وارد شهر دوشنبه شده است.

به گفته او، قرار است، هیئتهای این دو کشور توسعه همکاریهای سیاسی، اقتصادی، امنیتی و حقوق بشر را بررسی کنند.

بنابه اطلاع دفتر مطبوعات ریاست جمهوری تاجیکستان، در جریان دیدار خانم بیسوال با پرزیدنت رحمان در کنار توسعه همکاریهای دوجانبه در بخشهای انرژی، کشاورزی، بهداشت، معارف و زیست محیطی موضوع دورنمای امنیت منطقه آسیای مرکزی پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان در اواخر سال جاری نیز مطرح شدست.

گزارش شده است که نیشا دیسای بیسوال، با دیپلماتهای جوان تاجیک و نمایندگان بخش خصوصی این کشور نیز دیدار کند.

مطالب مرتبط