نظرسنجی در ۲۴ کشور: ایران 'کمترین محبوبیت' را دارد

حق نشر عکس Reuters
Image caption محبوبیت روسیه در نظرسنجی بی‌بی‌سی به کمترین حد در نه سال گذشته رسیده است

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده به سفارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، چهره روسیه در انظار عمومی ۲۴ کشور جهان منفی‌تر از سال گذشته شده است و ایران کمترین محبوبیت را در میان جهانیان دارد.

بر اساس این نظرسنجی که پیش از بروز تنش با اوکراین بر سر شبه‌جزیره کریمه انجام شده، محبوبیت روسیه در کشورهای مورد مطالعه به پایین‌ترین حد از سال ۲۰۰۵ میلادی رسیده است.

جایگاه آمریکا و اتحادیه اروپا نیز در این نظرسنجی تقلیل یافته است.

ایران، پاکستان و کره شمالی کمترین میزان محبوبیت را دارند. بعد از کره شمالی نیز اسرائیل با رتبه چهارم کمترین میزان محبوبیت را دارد.

۶۰ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که نگرشی منفی نسبت به ایران دارند. محبوبیت کره شمالی و پاکستان کمی بیش از ایران است.

موسسه‌های نظرسنجی گلوب اسکن و پیپا این نظرسنجی را به سفارش بی‌بی‌سی انجام دادند و در آن، از ۲۴ هزار و ۵۴۲ نفر در ۲۴ کشور جهان خواسته شد تا نظر خود را نسبت به ۱۶ کشور و اتحادیه اروپا بیان کنند.

۴۵ درصد حاضران در این نظرسنجی، دیدی منفی نسبت به روسیه داشتند و تنها ۳۱ درصد آنها نظرشان مثبت بود. بیشترین کاهش محبوبیت روسیه هم در کنیا، اسپانیا، برزیل و کانادا دیده شد.

از محبوبیت آمریکا نزد شهروندان اسپانیا، برزیل و آلمان هم کاسته شده است.

به گفته لیونل بلیه، از کارشناسان موسسه گلوب‌اسکن، بیشترین نگاه منفی به آمریکا در کشورهایی ثبت شد که بیشتر فعالیت‌های شنود الکترونیک ایالات متحده در آنها صورت گرفته است.

آلمان با ۶۰ درصد محبوبیت، همچنان محبوب‌ترین کشور در فهرست نظرسنجی بی‌بی‌سی است.

پس از آلمان، کانادا محبوب‌ترین کشور است.

این نظرسنجی از سال ۲۰۰۵ تاکنون هر سال انجام می‌شود.

جایگاه ایران

بین کشورهای حاضر در نظرسنجی تنها در پاکستان و اندونزی دید مثبت نسبت به ایران، بیشتر از نگرش منفی است.

در اروپا و آمریکای شمالی منفی‌ترین دید نسبت به ایران وجود دارد و تقریبا در تمام کشورها در این دو منطقه بیش از ۸۰ درصد شرکت‌کننده‌ها در نظرسنجی گفته‌اند که نگرشی منفی نسبت به ایران دارند.

با این حال، نظرات منفی نسبت به ایران در ترکیه، نسبت به سال قبل کمتر شده است. محبوبیت ایران در پاکستان هم نسبت به پارسال ثابت مانده است و ۵۱ درصد شرکت‌کننده‌ها گفته‌اند که دیدی مثبت نسبت به ایران دارند.

در اندونزی ۴۰ درصد شرکت‌کننده‌ها گفته‌اند که نظری مثبت نسبت به ایران دارند که ۶ درصد بیشتر از سال قبل است.

از جمع سه کشور آفریقایی حاضر در نظرسنجی، محبوبیت ایران در کنیا به شدت کاهش یافته است؛ ۶۲ درصد حاضران در نظرسنجی در کنیا گفته‌اند که نظری منفی نسبت به ایران دارند. این رقم در سال قبل ۴۴ درصد بود.