درگیری‌های شمال یمن '۱۲۰ کشته بر جای گذاشت'

حق نشر عکس Getty

گزارش‌ها از یمن حاکی از آن است که حداقل ۱۲۰ نفر در درگیری‌های میان نیروهای دولتی و شورشیان شیعه در شمال این کشور کشته شده‌اند.

هواپیماهای جنگی و سربازان ارتش روز دوشنبه به مواضع شورشیان حوثی در استان عمران حمله کردند.

نزدیک به یکصد شورشی حوثی در این حمله کشته شدند. معاون فرماندار عمران به خبرگزاری رویترز گفته است که در این عملیات ۲۰ سرباز هم کشته شده‌اند.

درگیری‌های دو طرف عصر روز دوشنبه پس از آن که طرفین بر سر آتش بس به توافق رسیدند، به پایان رسید و از آن زمان درگیری جدیدی گزارش نشده است.

حوثی‌ها که پیروان مذهب شیعه زیدی هستند از ده سال پیش به طور متناوب علیه دولت مرکزی شورش کرده‌اند. آنها خواهان خودمختاری بیشتری در نواحی تحت کنترل خود در شمال یمن هستند.

در ماه فوریه امسال، آنها مناطقی از استان عمران را طی درگیری‌هایی که بیش از ۱۵۰ کشته بر جای گذاشت، تصرف کردند.

مقام‌های یمن به خبرگزاری فرانسه گفتند که درگیری‌های روز دوشنبه زمانی آغاز شد که نیروهای دولتی و اعضای حزب سنی اصلاح تلاش کردند تا شورشیان را از مناطق استراتژیکی که در استان عمران در دست داشتند، به عقب برانند.

هواپیماهای جنگی یمن نیز از این عملیات پشتیبانی کردند و به مواضع شورشیان حمله کردند.

شورشیان که از سوی قبایل محل حمایت می‌شدند، دست به حمله متقابل زدند و به مراکز ارتباطاتی نیروهای دولتی حمله کردند و ترافیک جاده‌ها را مختل کردند.

وزارت کشور یمن گفته است که شورشیان همچنین به زندان عمران حمله کردند و چند نفر از زندانیان موفق به فرار شدند.

یک مقام پلیس یمن به خبرگزاری فرانسه گفته است که ده زندانی حوثی که اتهامات جدی جنایی داشتند، در میان افرادی قرار داشتند که موفق به فرار شدند.

محمد عبدالسلام، سخنگوی شورشیان حملات هوایی را محکوم کرده و آن را تحولی بسیار جدی خوانده و هشدار داده که این اقدام نیروی هوایی یمن عواقبی به همراه خواهد داشت.