جاسوسی که ممکن بود صلح به خاورمیانه بیاورد

بن بست اخیر در مذاکرات و تلاش‌های دیپلماتیک برای صلح خاورمیانه یک بار دیگر ثابت کرد که بنای اعتماد و تشویق دو طرف به مذاکره تا چه حد دشوار و گاه غیرممکن است.

در کتاب جدیدی که در مورد زندگینامه رابرت ایمس، جاسوس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) منتشر شده، نویسنده مدعی است که این مامور سیا به خاطر شناخت دقیق خود از وضعیت فرهنگی و سیاسی خاورمیانه و توانایی خارق العاده اش در برقراری رابطه با افراد، در سالهای دهه ۷۰ میلادی تلاش زیادی کرد تا فلسطینیان و اسرائیل را به یکدیگر نزدیک کند.

کای برد نویسنده این کتاب با عنوان "یک جاسوس خوب" می نویسد روابط نزدیکی که رابرت ایمس با مسئول امور امنیت و اطلاعات فلسطینان و مشاور ارشد یاسر عرفات برقرار کرده بود در فراهم کردن زمینه های لازم برای مذاکرات دو طرف که به امضا معاهده صلح اسلو در سال ۱۹۹۳ منجر شد، نقش مهمی بازی کرد.

رابرت ایمس جاسوس سازمان سیا آنقدر زنده نماند تا شخصا شاهد امضای این قرارداد صلح باشد. او در جریان انفجار در سفارت آمریکا در شهر بیروت که در سال ۱۹۸۳ روی داد کشته شد.

کای برد نویسنده کتاب "یک جاسوس خوب" که سال‌های طولانی در مورد زندگی رابرت ایمس تحقیق کرده می گوید:" مرگ او برای فعالیت های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا و همینطور سیاست خارجی این کشور در منطقه خاورمیانه ضربه سنگینی بود."

به گفته نویسنده کتاب، رابرت ایمس به فرهنگ خاورمیانه علاقه زیادی داشت و شناخت او از تاریخ و سیاست این منطقه کم نظیر بود. او در سالهایی که برای سازمان سیا فعالیت می کرد در بسیاری از نقاط خاورمیانه از جمله لبنان، اسرائیل ، ایران و عربستان سعودی مشغول کار بود.

کای برد نویسنده کتاب " یک جاسوس خوب" به بی بی سی گفت:"رابرت ایمس یک جاسوس خوب بود چون دقیقا برخلاف جیمز باند به جای دشمن تراشی به دنبال پیدا کردن دوست بود."

مطالب مرتبط