اوباما: آمریکا پشت سر مردم اوکراین ایستاده است

حق نشر عکس AP
Image caption اوکراین محور اصلی مذاکرات اوباما و مقامات لهستانی را تشکیل می‌دهد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بر حمایت کشورش از مردم اوکراین تاکید کرد.

آقای اوباما امروز چهارشنبه ١۴ خرداد (۴ ژوئن) در دیدار با پترو پروشنکو، رئیس جمهوری منتخب اوکراین، گفت که ایالات متحده "کاملا متعهد است که نه تنها در روزها و هفته‌های آینده، بلکه در سال‌های پیش رو از مردم اوکراین حمایت کند."

آقای اوباما همچنین گفت که عمیقا تحت تاثیر دیدگاه‌های رئیس جمهوری منتخب اوکراین قرار گرفته است.

مراسم ادای سوگند پترو پروشنکو که در نخستین انتخابات از زمان آغاز بحران سیاسی اوکراین به پیروزی رسید، روز شنبه برگزار می‌شود. او پیشتر گفته بود که در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا خواستار دریافت کمک برای تقویت و بهسازی ارتش اوکراین خواهد شد و این درخواست شامل کمک تسلیحاتی هم خواهد بود.

پیشتر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود که ایالات متحده تجهیزات نظامی "غیرکشنده" در اختیار اوکراین قرار داده اما هنوز سیاست خود در مورد ارسال کمک های تسلیحاتی را تغییر نداده است. اصطلاح تجهیزات "غیر کشنده" به اقلامی مانند وسایل ارتباطی و تجهیزات ایمنی اطلاق می‌شود که در عملیات نظامی کاربرد دارد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سفر اروپایی خود، برای شرکت در مراسم سالگرد پیاده شدن نیروهای متفقین در نرماندی، در شمال فرانسه، به آن کشور سفر خواهد کرد.

در آن زمان، فرانسه هنوز در اشغال ارتش آلمان بود و عملیات نرماندی، پیشروی متفقین به سوی برلین و شکست نهایی آلمان نازی را در پی آورد.

قرار است ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز در مراسم نرماندی شرکت کند در حالیکه بحران اوکراین و الحاق کریمه به خاک روسیه، روابط دو کشور را تیره کرده است.

روز سه شنبه، آقای اوباما در یک نشست خبری گفت که رئیس جمهوری روسیه "هنوز هم از حق انتخاب" در مورد اوکراین برخوردار است و از او خواست واحدهای ارتش خود را از مرز با اوکراین فرا بخواند، از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه بخواهد از مقابله با دولت اوکراین دست بردارند و به رای مردم اوکراین در انتخاب رئیس جمهوری جدید خود احترام بگذارد.

وی افزود که "رفتار مسئولانه" روسیه می‌تواند اعتماد از دست رفته آمریکاییان را به تدریج بازگرداند اما هشدار داد که این روند مدت زیادی به طول خواهد انجامید.

باراک اوباما در سفر اروپایی خود در جلسه رهبران کشورهای عضو گروه هفت، متشکل از کشورهای عمده صنعتی جهان، در بروکسل، پایتخت بلژیک، شرکت خواهد کرد.

قرار بود اجلاس رهبران گروه هفت و روسیه، موسوم به نشست سران گروه هشت، در شهر سوچی در روسیه برگزار شود، اما بحران اوکراین باعث لغو این نشست و تشکیل اجلاس گروه هفت در بروکسل شد.