نگرانی دانشمندان چینی از صاف کردن کوه‌های آن کشور

حق نشر عکس Digital Globe

دانشمندان می‌گویند که تلاش چین برای صاف کردن مناطق کوهستانی با هدف ساختمان‌سازی می‌تواند مشکلات گسترده زیست محیطی در پی داشته باشد.

محققان در دانشگاه "چنگان" در چین می‌گویند تا کنون صاف کردن دهها کوه سبب آلودگی هوا و منابع آب، فرسایش خاک و سیلاب شده است.

دانشمندان در مقاله‌ای در نشریه علمی نیچر ابراز نگرانی کرده‌اند که برنامه تخریب مناطق کوهستانی در حال گسترش است.

پییو لی، استاد دانشکده علوم و مهندسی محیط زیست دانشگاه چنگان گفته است که طرحهای مشابهی در گذشته در هیچ جای دنیا اجرا نشده‌اند.

با رشد اقتصاد چین، شهرها در حال توسعه و گسترش هستند و صاف کردن کوهها یک راه افزایش زمین برای ساخت و ساز است.

حدود یک پنجم جمعیت چین اکنون در مناطق کوهستانی زندگی می‌کنند.

دهها کوه در حاشیه شهرهایی چون چونگکوینگ، شیان، ییچانگ، لنژو و ینان در سراسر چین صاف شده‌اند.

از خاک و سنگهای حاصل از صاف کردن کوهها برای پر کردن دره‌ها استفاده می شود و این شیوه تا کنون صدها کیلومتر مربع زمین صاف ایجاد کرده که بر آنها ساختمان سازی می‌شود.

محققان می‌گویند که تبدیل تپه‌ها به زمینهای صاف سبب افزایش ذرات معلق خاک در هوا می شود، آبراهها را آلوده می کند، سبب رانش زمین می‌شود و گیاهان و حیات وحش را به خطر می اندازد.

آنها همچنین می گویند زمینی که به طور مصنوعی صاف شده است برای ساختمان سازی مناسب نیست.

پروفسور لی از دانشگاه چنگان می‌گوید این گونه زمینهای نرم هنگام خیس شدن دچار فرونشینی می شوند و این امر سبب رانش زمین و ریزش ساختمانهای بنا شده بر آن می‌شود.

او می گوید "ساختمان سازی بر روی چنین زمینی خیلی خطرناک است. مدت بسیار زیادی طول می‌کشد تا چنین زمینی با ثبات شود."

دانشمندان در دانشگاه چنگان چین می‌گویند دولت آن کشور باید پیش از ادامه دادن عملیات صاف کردن کوهها، با همکاری متخصصان چینی و خارجی ریسکهای ادامه چنین کاری را به دقت ارزیابی کند.

پروفسور برایان مکگلین از دانشگاه دیوک در آمریکا گفته است گستردگی عملیات در چین در حدی است که هیچ طرح مشابهی در گذشته در آمریکا وجود نداشته است.

دکتر یان زالاسیوویس از دانشگاه لستر در بریتانیا نیز گفته است با این که در گذشته طرحهای کوچکی برای صاف کردن زمین یا جابجایی خاک در مناطق مختلف زمین اجرا شده اند، تجربه جدید چین بسیار گسترده است و به نوعی "سبقت گرفتن از طبیعت" محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط