حمله به یک قرارگاه نظامی در یمن ۱۴ کشته به جا گذاشت

حق نشر عکس afp
Image caption ارتش یمن می‌گوید از زمان آغاز عملیات نظامی در اواخر ماه آوریل صدها شبه نظامی وابسته به شبکه القاعده را کشته است

مقامات در جنوب یمن می‌گویند که ۱۴ نفر در اثر حمله شبه نظامیان مظنون به داشتن ارتباط با شبکه القاعده کشته شده اند.

طبق گزارش‌ها پیکارجویان در ساعات اولیه صبح با شلیک مسلسل به یک قرارگاه نظامی در بیهان واقع در استان شبوه در جنوب یمن حمله کردند.

وزارت کشور یمن می گوید ۸ سرباز و ۶ تن از افراد قبیله‌ای جان خود را در اثر این حمله از دست داده اند.

در عین حال ارتش این کشور می گوید که از زمان آغاز عملیات نظامی علیه شبه نظامیان القاعده و گروه های وابسته به این شبکه در ماه آوریل، ۴۰ سرباز و ۵۰۰ پیکارجو کشته شده اند.

ارتش موفق شده در عملیاتی مشابه در سال ۲۰۱۲ چند شهر اصلی از جمله شبوه و ابیان را که تحت تصرف شبه نظامیان بود، مجددا تحت کنترل خود در آورد اما پیکارجویان با عقب نشینی به مناطقی دور افتاده دوباره به هم پیوستند.

در پی یک رشته حمله هواپیماهای بدون سرنشین و از زمان تقویت نیروهای ارتشی در جنوب در ۲۹ آوریل، پیکارجویان نیز به حمله‌های خود علیه دولت و نیروهای امنیتی شدت داده‌اند.

سرهنگ سعید الفقیه، سخنگوی ارتش امروز، پنجشنبه ۵ ژوئن، در یک کنفرانس خبری گفت: "تاکید می‌کنم که عملیات نظامی ما شامل مناطقی خواهد شد که شبه نظامیان به آن عقب نشینی کرده و سرگرم خرابکاری و توطئه هستند."

او همچنین به این موضوع اشاره کرد که ارتش برای حمله‌ نظامی به پایگاه‌های شبه نظامیان در مرآب، استانی در همسایگی شبوه و ابیان، آماده می‌شود.

عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن در ماه آوریل گفت که کشورش با القاعده شبه جزیره عربستان و شبکه‌های جهادی وابسته به آن در حال جنگ است.

از زمانی که علی عبدالله صالح، رییس جمهور سابق یمن، پس از نزدیک به ۳۴ سال حکمروایی در ۲۰۱۱ مجبور به ترک قدرت شد، حس قدرت طلبی گروه‌های سیاسی و اختلافات شدید مذهبی و قبیله‌ای بار دیگر با قوت بیشتر در این کشور اوج گرفت.

از آن زمان فعالیت‌های القاعده شبه جزیره عربستان و شبه نظامیان وابسته به آن، تلاش‌های دولت برای استقرار ثبات در کشور را تضعیف کرده است.

مطالب مرتبط