افزایش خرج و هزینه سفر حج و بیمه زائران در تاجیکستان

حج حق نشر عکس AFP
Image caption در سال جاری در مراسم حج حدود شش هزار تبعه تاجیک شرکت می‌کنند

در سال جاری هزینه سفر حج برای ساکنان تاجیکستان "به خاطر اضافه شدن حق بیمه پزشکی و خدمات تازه" به طور قابل ملاحظه‌ای بالا رفته است.

به گفته افشین مقیم، سخنگوی کمیته امور دین تاجیکستان، امسال هر خواهشمندی که قصد سفر به اماکن مقدس اسلامی را دارد، باید "۱۸۱۶۵ سامانی" یا بیش از سه هزار و پانصد دلار پرداخت کند.

این مبلغ در مقایسه‌ با سال گذشته حدود یکصد دلار بیشتر است. آقای مقیم می‌گوید که دلیل چنین تفاوت، بالا رفتن ارزش دلار و ارایه سرویسهای جدید است.

وی گفت: "به این مبلغ حمل و نقل زائران، تأمین لباس و حق راهبلدان، تأمین بیمه پزشکی شامل شده‌اند. بیمه پزشکی برای بار نخست به مبلغ سفر حج اضافه شده و به این دلیل نیز ارزش آن بالا رفته است."

انتظار می‌رود مراسم سفر حج امسال در ماه سپتامبر برگزار شود و قرار است حدود شش هزار و دویست نفر از شهروندان تاجیکستان به زیارت اماکن مقدس اسلامی بروند.

قبلا اعلام شده بود که تاجیکستان از عربستان سعودی خواسته است مقدار سهمیه‌ها برای سفر حج برای اتباع تاجیک را افزایش بدهد. ولی مقامات این کشور به دلیل انجام امور بازسازی در مکه و مدینه این پیشنهاد را نپذیرفته‌اند.

از سوی دیگر، در چند سال اخیر علاقه‌مندان سفر حج در تاجیکستان از گرانی هزینه آن اظهار نگرانی می‌کنند. افشین مقیم می‌گوید که بخش اصلی مخارج سفر را قیمت بلیت پرواز از دوشنبه تا به جده و برعکس تشکیل می‌دهد.

طبق قوانین تاجیکستان، تنها شرکتهای هواپیمایی تاجیکستان از حق انتقال زائرین برخوردارند و همه‌ساله برای اجرای این امر هواپیماهای شرکتهای “تاجیک ایر” و “سامان ایر” مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منابع آگاه می‌گویند که این شرکتها برای انتقال هر زائر حدود دو هزار دلار می‌گیرند. اما گفته می‌شود که شرکتهای خارجی، از جمله شرکتهای هواپیمایی روسیه، برای انتقال هر زایر تاجیک آماده‌اند تنها حدود یک هزار دلار بگیرند.

اما کمیته امور دین تاجیکستان حق ندارد برای سفر حج شرکتهای هواپیمایی کشورهای خارجی را جلب سازد.

در سالهای نخست استقلال تاجیکستان در دهه ۱۹۹۰ زایران به سفر حج عمدتا توسط اتوبوس به عربستان می‌رفتند. ولی به دلیل مشکلات فراوان در مسیر سفر و ناامنی در برخی از مناطق این تجربه بتدریج از بین رفت.

با این وجود، همه‌ساله تعداد زیادی از اتباع تاجیک تلاش می‌کنند سفر حج را انجام بدهند. طبق گزارشهای رسیده، در برخی از نواحی تاجیکستان مردم برای سالها در انتظار سفر حج می‌مانند.

از سوی دیگر، مقامات برخی از شهرها و نواحی تاجیکستان برای فعالان اجتماعی این محلات امکان سفر هجرا بدون نوبت “هدیه” می‌کنند. از جمله، در سال جاری شهرداری دوشنبه در صدد است برای فعالان اجتماعی این شهر سهمیه‌هایی را برای انجام سفر حج تقدیم کند.