مراسم یادبود نبرد نورماندی، 'روزی که جهان را تغییر داد'

کهنه سرباز در مراسم دی دِی حق نشر عکس AFP Getty
Image caption 'دی دِی' را به عنوان قهرمانی ده‌ها هزار انسان برای شکست نازی‌های آلمان می‌دانند

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه مراسم "نبرد نورماندی"، بزرگداشت هفتادمین سالگرد شروع عملیات نهایی جنگ جهانی دوم، را با احترام به کسانی که در این روز کشته شده‌اند، افتتاح کرد.

در ادبیات نظامی به اولین روز آغاز یک عملیات "دی دِی" (D-Day) می‌گویند و اولین روز نبرد نورماندی نیز به دی-دِی مشهور است. این روز را به عنوان "روزی که جهان را تغییر داد" می‌شناسند.

رهبران کشورهای جهان در نورماندی، در شمال فرانسه جمع شده‌اند تا در کنار کهنه‌سربازان مراسم عملیات علیه آلمان نازی در ۷۰ سال پیش را برگزار کنند.

سران کشورها در ساحل اوی‌سترام (Ouisterham) یکی از پنج ساحلی که نیروهای متفقین در ۶ ژوئن ۱۹۴۴ فرود آمدند، جمع شده‌اند.

فرانسوا اولاند، که در یک گورستان سربازان آمریکایی در فرانسه سخنرانی می‌کرد، گفت هرکس که در روز "دی-دِی" جان باخته یک "قهرمان" است.

حق نشر عکس Getty
Image caption فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت که هرکس که در روز "دی-دِی" جان باخته یک "قهرمان" است

او افزود: "فرانسه هرگز فراموش نخواهد کرد که به این انسان‌ها مدیون است، همانطور که همبستگی با ایالات متحده را هرگز فراموش نخواهد کرد". او گفت: "اینها انسانهای باگذشتی بودند که نیکوکاری آنها فراموش نشده است."

پیش از آن او در شهر کن گفته بود: "این روز که با آتش و هرج و مرج آغاز شده بود، می‌توانست با خون و اشک، با اشک و درد پایان یابد، که در پایان ۲۴ ساعت با اشک و شادی جهان را تغییر داد و نام نورماندی را جاودانه کرد."

چارلز، ولیعهد بریتانیا هم در یک مراسم در کلیسای بایو، در فرانسه شرکت کرد.

به جز فرانسوا اولاند، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، الیزابت دوم، ملکه بریتانیا و ئلادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هم در مراسم حاضر خواهند بود.

در این مراسم فرود سربازان که در آن زمان شروع حمله متفقین در اروپای تحت اشغال نازی‌های آلمان بود، به صورت نمایشی اجرا خواهد شد.

در روز "دی-دِی"، نیروهای متفقین توانستند در فرانسه جای پایی درست کنند و این مسئله نهایتا به شکست نازی‌ها و پایان جنگ جهانی به صورت کلیدی کمک کرد.

مراسم بزرگداشت در ساعت دوازده شب گذشته با مراسم دعا روی یک پل در نزدیکی اوی‌سترام به مناسبت اولین یورش این روز توسط سربازان بریتانیایی آغاز شد.

'دی-دِی' چه روزی بود؟

روز ششم ژوئن ۱۹۴۴ نیروهای بریتانیا، آمریکا و کانادا به ساحل نورماندی در شمال فرانسه حمله کردند.

فرود در این ساحل اولین مرحله یک عملیات به نام "اووِر‌لرد" برای پایان دادن به جنگ علیه نازی‌های آلمان بود که اروپا را اشغال کرده بودند.

موزه "دی-دِی" اعلام کرده در روز این عملیات ۴۴۱۳ نفر از سربازان متفقین کشته شدند. این رقم بیشتر از شماری است که قبلا اعلام شده بود.

در پایان "دی-دِی" متفقین در فرانسه جای پای خود را محکم کردند و در پی آن یازده ماه بعد، ارتش اتحاد شوروی نازی‌ها را از شرق اروپا بیرون راند و سپس برلین، دژ محکم هیتلر و طرفداران او تسخیر شد.