حکم تعلیق برای تلویزیون محبوب پاکستان

کارکنان تلویزیون جئو در اعتراض حق نشر عکس AP
Image caption کارکنان تلویزیون جیو پاکستان در اعتراضات ممتد خود می گویند مسئولان به سازمان آنها سختگیری می‌کنند

سازمان نظارت بر رسانه‎‌های الکترونیکی پاکستان امتیاز پروانه بزرگترین و صاحب‌نفوذترین ایستگاه تلویزیونی این کشور را برای ۱۵ روز به تعلیق درآورد.

از نزدیک به دو ماه پیش کانال تلویزیونی جیو در کشمکش با سرویس اطلاعاتی قدرتمند پاکستان، اس آی اس بوده است.

آی‌اس‌آی می‌گوید که این کانال تلویزیونی این سازمان را به ناروا به ارتباط با سوء قصد به مجری محبوب جیو تی‌وی در کراچی کرده است.

مسئولان تلویزیون خبری جیو که در پاکستان با بیشترین تماشاگر، تعلیق پروانه و قطع برنامه‌ها را غیر منصفانه توصیف کردند.

طرفداران این تلویزیون می‌گویند روز قطع برنامه‌های جیو، یک روز تاریک در آزادی رسانه‌ها در پاکستان است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان نظارت بر رسانه‎‌های پاکستان می‌گوید به‌دنبال شکایت وزارت دفاع تصمیم به تعلیق امتیاز تلویزیون جیو گرفته است

خبرنگاران می‌گویند که اتهام علیه سرویس اطلاعاتی کشور مرسوم نیست زیرا آی‌اس‌آی طی سالها به عنوان یکی از قدرتمندترین سازمانها در کشور محسوب می‌شده و کمتر به چالش کشیده شده است.

جلوگیری از پخش برنامه

سازمان نظارت بر رسانه‎‌های الکترونیکی پاکستان در یک اطلاعیه گفته است که این سازمان تصمیم خود را به دنبال شکایت وزارت دفاع علیه تلویزیون جیو گرفته است.

این سازمان گفته "ارتکاب تخطی شدید" توسط این کانال را مورد توجه قرار داده و به اتفاق آرا تصمیم به تعلیق پروانه و یک جریمه ۱۰ میلیون روپیه‌ای پاکستان (۱۰۰ هزار دلار) گرفته است.

بر اساس این اطلاعیه اگر این جریمه پیش از پایان دوره لغو امتیاز پرداخت نشود، قطع برنامه‌ها ادامه خواهد یافت.

ناظران این سازمان گفته‌اند که اگر تخلفات دیگری از طرف جیو دیده شود، پرونده‌ برای لغو امتیاز این تلویزیون به جریان انداخته خواهد شد.

تلویزیون جیو می‌گوید که قبلا بخاطر پوشش خبری ناراحت‌کننده در مورد شلیک به حامد میر، بهترین مجری تلویزیون پاکستان از آی‌‌اس‌آی عذر‌خواهی کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption حامد میر، از بهترین مجری‌های پاکستان در حمله افراد ناشناس مجروح شد

حامد میر بعد از آنکه اتوموبیلش توسط مردان موتور سوار در نزدیکی فرودگاه کراچی مورد حمله قرار گرفت در شش ناحیه شکم و پا آسیب دید.

تا به حال مهاجمان ناشناس مانده‌اند و هیچ سازمانی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

بعد از آنکه خانواده حامد میر در مصاحبه با تلویزیون جیو سرویس اطلاعاتی پاکستان را مقصر حمله نامیدند، این تلویزیون مورد انتقاد قرار گرفت.

خود آقای میر هم خشم آی‌اس‌آی و ارتش را با برجسته کردن ادعای نقش آن سازمان در ربودن دسته‌جمعی افراد در ایالت بلوچستان برانگیخته بود.

در ماه مه میلادی یک گروه از اعضای سازمان نظارت بر رسانه‎‌های پاکستان سعی کرد پروانه تلویزیون جیو را در همین رابطه به تعلیق درآورد، ولی این تصمیم به سرعت رد شد.

مطالب مرتبط