پلیس تاجیکستان فهرست الکترونیکی روسپیان را آماده می‌کند

فحشا حق نشر عکس AFP
Image caption وزارت کشور تاجیکستان از افزایش موارد فحشا، دلالی و زنجلابی ابراز نگرانی کرده است

وزیر امور داخله تاجیکستان ضمن برگزاری یک جلسه فوری از افزایش موارد فحشا، جاکشی یا قوادی ابراز نگرانی کرده است.

طبق گزارش تارنمای این وزارت، رمضان رحیم‌زاده روز پنج‌شنبه‌ 5 ژوئن در جلسه اضطراری این وزارت مسئولان بخشهای مبارزه با تجارت (قاچاق) انسان این نهاد را مجازات کرده است، هرچند در باره هویت افراد مجازات شده و نوع مجازات آنها اطلاعی در دست نیست.

آقای رحیم‌زاده دستور داده است، "افرادی که با جنایتهای اخلاقی دستگیر شده یا مبتلا به امراض اعضای تناسل، نظیر سوزاک یا آتشک (سیفلیس) شده‌اند، با عکسهایشان و از (پی) انگشتانشان در فهرست ویژه وزارت امور داخلی جای داده شوند."

در این خبر آمده است: "رحیم‌زاده رمضان، وزیر کشور، پبرامون مسائل مربوط به جنایتهای اخلاقی و خرید و فروش آدمان با مقصد استثمار شهوانی، اظهار نگرانی نموده، ذکر کرد که بعدا تمام اشخاصی که با جنایتهای اخلاقی دستگیر می‌شوند، در فهرست مخصوص وزارت کشور/ کارهای داخلی، همزمان، به طریق الکترونیکی با عکسهایشان ثبت شوند."

وزیر امور داخله همچنین از کارمندان پلیس تاجیکستان تقاضا کرده که برای جلوگیری از فحشا و کشف و مجازات افرادی که به قاچاق انسان دست می‌زنند، تدابیر جدی ‌اندیشند.

'سنجش همسران آینده'

تارنمای وزارت امور داخلی می‌نوسید: "وزیر کارهای داخلی دستور داد که در قلمرو جمهوری با مقصد پیشگیری، آشکار و معین نمودن اشخاصی که به فاحشگی، دلالی، قوادی، خرید و فروش آدمان با مقصد استثمار شهوانی، تشکیل و نگاهداری فسادخانه‌ها دست می‌زنند، عملیات مخصوص تشکیل و گذرانده شود."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مدافعان حقوق بشر پیشنهاد آقای رحیم‌زاده را غیرمنطقی و ناقض حقوق بشر ارزیابی می‌کنند

همزمان، آقای رحیم‌زاده پیشنهاد کرده است که به منظور جلوگیری از افزایش موارد طلاق در خانواده‌ها قانون خانواده تاجیکستان اصلاح شود و شهروندان بتوانند قبل از ازدواج توسط وزارت امور داخلی "همسر آینده خود را از سنجش گذرانند."

روشن نیست که منظور از "سنجش همسران آینده" چیست، اما به گفته صاحب‌نظران، پلیس تاجیکستان می‌خواهد به دامادشونده‌ها در آینده "کمک" کند، تا با زنانی ازدواج کنند که به اصطلاح باکره هستند و نامشان در "فهرست روسپیان" در این وزارتخانه ثبت نشده است.

طی سالهای اخیر از موارد زیاد طلاق بین زوجهای جوان بعد از فاصله کوتاهی از ازدواج آنها در تاجیکستان گزارش شده و بیشتر دامادها از آن شکایت کرده‌اند که عروسانشان گویا باکره نبوده‌اند. این اختلافها گاها به خشونت خانوادگی و خودکُشی نوعروسان انجامیده است.

مدافعان حقوق بشر پیشنهاد آقای رحیم‌زاده در باره سنجش یا معاینه قبل از ازدواج برای کمک به تحکیم خانواده‌ها را "غیرمنطقی و ناقض حقوق بشر" ارزیابی می‌کنند. یعنی، از دید آنها، چه طور می‌شود عشق را با "سنجش عفت"، و آن هم توسط پلیس، به دست آورد؟

شهرت قدرت اف، حقوقدان سرشناس، می‌گوید: "اگر این پیشنهاد برای آن باشد، که خانواده‌های جوان مستحکم شوند، هیچ کمکی نمی‌کند. اگر این پیشنهاد را به قانون وارد کنیم، موارد برپا نمودن عایله‌ها کم می‌شود و جوان‌پسران و جوان‌دختران به همدیگر با شبهه نظر می‌کنند. این اصول دموکراسی و آزادی را زیر شبهه می‌برد و حقوق مدنی شهروندان را پامال می‌سازد."

'مایه خجالت ملت'

جلسه فوری وزارت امور داخلی تاجیکستان و بررسی وضعیت "جرایم اخلاقی" در آن در حالی برگزار شده که روز چهارشنبه پلیس گرجستان از بازداشت یک زن 40 ساله تاجیک به اتهام دست داشتن در قاچاق انسان و جلب زنان به فحشا خبر داد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای قدرت اف می‌گوید که سنجش یا معاینه قبل از ازدواج کمکی به تحکیم خانواده نمی‌کند

در این خبر آمده که این زن با نام زرینه یک زن دیگر 26 ساله تاجیک را با نام برگی گل در ماه دسامبر سال 2012 به شهر بتومی گرجستان وارد کرده و به تن‌فروشی یا فحشا واداشته است.

این خبر به بحثهای داغی در شبکه‌های اجتماعی دامن زد و برخی از کاربران اینترنت اتهام به فحشا مشغول شدن زنان تاجیک در گرجیستان را "مایه ننگ و خجالت برای این ملت دارای اخلاق و معنویات بالا" ارزیابی کرده‌اند.

حتی عده‌ای از کاربران محافظه‌کار فیسبوک از تاجیکستان برخی از خبرنگاران را برای پوشش این خبر به گفته آنها "کثیف و بدنام‌کننده ملت" هدف حمَلات لفظی قرار دادند.

برخی دیگر هم انتقادات تندی به دولت تاجیکستان مطرح کرده و سیاستهای به گفته آنها ناکارامد امامعلی رحمان، رئیس جمهور را، عامل فقر و فساد گسترده و تنگدستی مردم و در نتیجه مهاجرت بخش اعظمی از جمعیت این کشور خواندند.

منابع آگاه می‌گویند، صدها زن و دختر تاجیک به دلیل زندگی سنگین در تاجیکستان "به دام فریب گروههای مافیایی افتاد" و به منظور سوء استفاده جنسی به روسیه و جماهیر دیگر سابق شوروی، افغانستان و پاکستان و کشورهای پیرامون خلیج فارس قاچاق می‌شوند.

مطالب مرتبط